Бюджет маблағларининг молиявий назорати кучайтирилади
Президент Шавкат Мирзиёев бюджет маблағларидан фойдаланилиши устидан молиявий назоратни кучайтириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди.
Бугун дунёдаги мураккаб жараёнлар иқтисодиётга ҳам ўз таъсирини ўтказмоқда. Маблағ топиш, жамғариш, кўпайтириш тобора қийин бўлиб бормоқда. Бундай шароитда бор манбалардан самарали фойдаланиш, тежамкорлик ва аниқлик янада муҳим.
Шу йил 16 январь куни иқтисодиётдаги устувор вазифалар юзасидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида Давлатимиз Раҳбари бюджет харажатларининг самарадорлиги масаласига алоҳида тўхталиб, молиявий назоратни кучайтириш бўйича топшириқлар берган эди.
Маълумки, бу вазифани Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси амалга оширади. Ҳозирги тизимда фақат бюджет ва мақсадли жамғармалар харажати ташқи аудит билан қамраб олинган. Бу жами харажатларнинг 86 фоизини ташкил этади.
Шу боис, Ҳисоб палатаси томонидан консолидациялашган бюджет ижросини ташқи аудитдан ўтказиш таклиф этилмоқда. Бу бюджетдан ташқари жамғармалар ҳамда ташқи қарз ҳисобидан харажатларни ҳам қамраб олиш имконини беради.
Ҳисоб палатаси фаолиятида давлат дастурларидаги миллий мақсад ва вазифаларга эришишда юзага келиши мумкин бўлган хавфларни баҳолашга қаратилган стратегик аудит ҳамда давлат ташкилотларидаги дастурий таъминотлар
самарадорлиги бўйича ахборот технологиялари аудити жорий этилиши мўлжалланмоқда.
Юртимизда 30 мингга яқин бюджет ташкилоти ва давлат корхоналари бўлиб, уларни жойига чиқиб ўрганишга кўп вақт ва маблағ кетади. Шунинг учун Ҳисоб палатасида “Масофавий назорат маркази” ишга туширилди. Энди илғор хорижий тажриба асосида 36 та риск-таҳлил мезонлари ва индикаторларини такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Сўнгги йилларда ҳудудлар ривожига катта маблағлар йўналтириляпти. Лекин маҳаллий кенгашлар бюджет муҳокамасида асосан вилоят ёки туман бюджети билан чекланаяпти. Бу – ҳар бир ҳудудга барча манбалардан берилаётган маблағларнинг 65-70 фоизи уларнинг назоратидан четда қолаяпти, дегани.
Шу боис, Ҳисоб палатаси бюджет жараёнини нафақат Олий Мажлис палаталарида, балки маҳаллий кенгашларда ҳам муҳокама қилиб бориши кераклиги қайд этилди.

Финансовый контроль за бюджетными средствами будет усилен
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по усилению финансового контроля за расходованием бюджетных средств.
Сегодняшние кризисные процессы в мире оказывают значительное влияние на экономику. Все более усложняется процесс накопления и аккумулирования средств. В таких условиях эффективное использование имеющихся ресурсов, экономность и точность приобретают особую важность.
На состоявшемся 16 января текущего года видеоселекторном совещании по приоритетным задачам в экономике Глава государства отдельно остановился на вопросе эффективности бюджетных расходов и дал поручения по усилению финансового контроля.
Как известно, эту функцию выполняет Счетная палата Республики Узбекистан. В нынешней системе внешним аудитом охвачены только расходы бюджета и целевых фондов. Это составляет 86 процентов от общих расходов.
Поэтому предлагается проведение Счетной палатой внешнего аудита исполнения консолидированного бюджета. Это позволит охватить расходы внебюджетных фондов и за счет внешнего долга.
В деятельность Счетной палаты намечается внедрить практику стратегического аудита, направленного на оценку возможных рисков при достижении национальных целей и задач в государственных программах, а также аудита информационных технологий по эффективности программного обеспечения в государственных организациях.
В нашей стране насчитывается около 30 тысяч бюджетных организаций и государственных предприятий, изучение деятельности которых на местах требует много времени и средств. Поэтому в Счетной палате запущен "Центр дистанционного контроля". Отмечена необходимость совершенствования 36 критериев и индикаторов риск-анализа на основе передового зарубежного опыта.
В последние годы на развитие регионов направляются большие средства. Однако местные кенгаши при обсуждении бюджета в основном ограничиваются областным или районным бюджетом. Это означает, что 65-70 процентов средств, выделяемых каждому региону из всех источников, остаются вне их контроля.
В связи с этим отмечалось, что Счетная палата должна обсуждать бюджетный процесс не только в палатах Олий Мажлиса, но и в местных кенгашах.