Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатларининг самарадорлигини янада ошириш ва Давлат молиявий назорати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Президентининг
Қарори
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатларининг самарадорлигини янада ошириш ва давлат молиявий назорати органлари фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатларининг самарадорлигини ошириш, бюджет қонунчилиги бузилишининг профилактикасини кучайтириш ва масофавий молиявий назоратни кенгайтириш, шунингдек, давлат молиявий назорати органлари фаолиятини такомиллаштириш мақсадида:
1. Ҳисоб палатаси, Молия вазирлиги, вазирлик ва идораларнинг ички аудит хизматлари биринчи навбатда қуйидаги йўналишларда бюджет қонунчилиги бузилишининг профилактикасига алоҳида эътибор қаратсин:
бюджет ташкилотларида иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловларнинг тўғри ҳисобланиши;
ижтимоий ва ишлаб чиқариш инфратузилмасини ривожлантириш дастурига киритилган объектларда амалга оширилаётган қурилиш ишларини мониторинг қилиш ва уларда назорат тадбирларини ўтказиш;
бюджет тизими бюджетларидан тўланаётган субсидияларнинг манзиллилигини ва самарадорлигини баҳолаш;
давлат харидларида қонунчилик ҳужжатларида белгиланган талабларга риоя этилишини назорат қилиш;
давлат қарзи ва грантлар ҳисобига амалга оширилаётган лойиҳаларнинг натижадорлигини ўрганиш.
Ҳисоб палатаси, Молия вазирлиги, вазирлик ва идораларнинг ички аудит хизматлари 2022 йилдан бошлаб назорат ишларининг йиллик дастурларини мазкур бандда назарда тутилган устувор йўналишларга мувофиқлаштирсин. Бунда, қуйидагиларга алоҳида эътибор қаратилсин:
бюджет ташкилотларида бюджет маблағлари бошқарилиши ва бюджет ҳисоби юритилишини махсус автоматлаштирилган дастурий маҳсулотлар воситасида доимий мониторинг қилиш;
масофавий назоратни кенг кўламда қўллаш, замонавий ахборот технологиялари ва маълумотлар базаси воситасида текшириш объектлари ва мақсадларини аниқлаш йўли билан кам самарали тафтишларни қисқартириш билан бир вақтда бюджет ташкилотларини текшириш самарадорлигини ошириш.
2. Молия вазирлиги, Ҳисоб палатаси ҳамда Бош прокуратуранинг Молия вазирлиги таркибидаги Давлат молиявий назорати департаменти ва унинг ҳудудий бошқармалари негизида Молия вазирлиги ҳузурида Давлат молиявий назорати инспекциясини (кейинги ўринларда — Инспекция) ташкил этиш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
3. Молия вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда «Электрон назоратчи-тафтишчи» дастурий мажмуасининг (кейинги ўринларда — дастурий мажмуа) қуйидаги босқичларда яратилишини таъминласин:
биринчи босқичда — 2022 йил 1 сентябрга қадар вазирлик ва идоралар билан реал вақт режимида ахборот алмашинуви орқали бюджет қонунчилигини бузиш хавфини таҳлил қилиш мақсадида Молия вазирлигининг молиявий назорат маълумотлари базасини ишга тушириш;
иккинчи босқичда — 2023 йил 1 январга қадар давлат молиявий назорати объектининг муайян давр учун айрим масалалар бўйича фаолиятини назорат қилиш (мавзули назорат) модулини яратиш.
Бунда, дастурий мажмуани ишлаб чиқиш ва жорий этиш билан боғлиқ харажатлар Ўзбекистон Республикасининг республика бюджети ҳисобидан молиялаштирилади.
4. Инспекция таркибида:
бюджет тизими бюджетлари маблағлари ҳисобидан амалга оширилган қурилиш объектларида назорат ўлчови ҳамда амалга оширилган тўловлар ҳақиқатда бажарилган иш ҳажмига мувофиқлиги устидан назорат ўрнатиш учун 40 та штат бирлигидан иборат Қурилиш объектларида назорат ўлчовини амалга ошириш бошқармаси;
давлат молиявий назорати тизимида мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш ва бошқа коррупцион ҳолатларнинг олдини олишга масъул бўлган, 10 та штат бирлигидан иборат Комплаенс назорати бошқармаси ташкил этилсин.
5. Давлат дастурлари ижро этилишини назорат қилиш ва мувофиқлаштириш бўйича республика штаби (Э.Т. Юлдашев) бюджет тизими бюджетлари ҳисобидан амалга оширилаётган қурилиш ишларининг назорати бўйича Инспекция билан тизимли ҳамкорликни йўлга қўйсин.
6. Шундай тартиб белгилансинки, унга мувофиқ қонунчиликда белгиланган асосларга кўра, бюджет тизими бюджетлари маблағлари ҳисобидан амалга оширилган қурилиш объектларида назорат ўлчови:
қурилиш қиймати 10 млрд сўмгача бўлган объектларда — қурилишда назорат ўлчовини ўтказиш ҳуқуқига эга бўлган ваколатли ташкилотларни жалб қилган ҳолда;
қурилиш қиймати 10 млрд сўмдан юқори бўлган объектларда — Инспекциянинг қурилиш объектларида назорат ўлчовини амалга ошириш бошқармаси томонидан амалга оширилади.
Белгилансинки, назорат қилувчи ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар талабига асосан бюджет тизими бюджетлари маблағлари ҳисобидан амалга оширилган қурилиш объектларида назорат ўлчовини ўтказиш учун жалб қилинган, қурилишда назорат ўлчовини ўтказиш ҳуқуқига эга бўлган ваколатли ташкилотларга Ўзбекистон Республикаси республика бюджети ҳисобидан ҳақ тўланади.
7. Қурилиш вазирлиги 2022 йил 1 майга қадар «Шаффоф қурилиш» миллий ахборот тизимида давлат харидлари махсус ахборот портали, электрон кооперация биржаси портали, солиқ органлари ва тегишли бошқа ташқи манбалар билан маълумотлар алмашуви йўлга қўйилишини, шунингдек, қурилиш объектида ҳақиқатда сарфланган қурилиш материаллари (жиҳозлар) миқдори ва ишчилар ҳисобининг юритилишини таъминласин.
8. Белгилансинки:
а) 2022 йил 1 апрелдан бошлаб давлат молиявий назорати соҳасида қоидабузарликлар ҳолатлари тўғрисида Инспекцияга «Давлат аудити» дастурий комплекси орқали хабар берган жисмоний шахсларга, ушбу маълумот асосида молиявий текширувлар жараёнида аниқланиб, давлат фойдасига ундирилган маблағлар ҳисобидан мукофот тўланади;
б) 2022 йил 1 июндан бошлаб:
бюджет буюртмачиларининг электрон кооперация биржаси порталида тузган шартномалари тўғрисидаги ахборот келиб тушгандан сўнг, у бир иш кунида автоматик тарзда Молия вазирлиги Ғазначилигида рўйхатдан ўтказилади;
маҳаллий бюджетлар қўшимча манбаларидан фойдаланиш тўғрисидаги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар, туманлар ва шаҳарлар ҳокимликларининг таклифлари жамоатчилик муҳокамасидан ўтказиш учун 10 кун муддатга «E-qaror» электрон тизимига жойлаштирилади, бундан жамоатчилик фикри асосида шакллантирилган тадбирларга йўналтириладиган маблағлар мустасно;
мазкур кичик банднинг учинчи хатбошисида назарда тутилган таклифлар Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари Тошкент шаҳар, вилоятлар, туман ва шаҳарлар Кенгашларига жамоатчилик муҳокамаси натижалари билан биргаликда киритилади.
9. 2022 йилда Давлат бюджети харажатларининг самарадорлигини ошириш ҳамда молиявий назорат фаолиятини такомиллаштириш бўйича «йўл харитаси» (кейинги ўринларда — «Йўл харита») 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
«Йўл харитаси»да белгиланган чора-тадбирларнинг ўз вақтида ва тўлиқ бажарилишини назорат қилиш Молия вазирлиги (Т. Ишметов) ва Ҳисоб палатаси (Б. Турабов) зиммасига юклатилсин.
10. «Йўл харитаси»да белгиланган чора-тадбирлар ижросини таъминлаш учун масъул вазирлик ва идоралар раҳбарларига қуйидаги рағбатлантириш ва жавобгарлик чоралари кўрилиши белгилаб қўйилсин:
вазифаларнинг ўз вақтида ва тўлиқ ижросини таъминлаган раҳбарларни ярим йиллик якунларга кўра ўртача ойлик иш ҳақининг 50 фоизигача бўлган миқдорда мукофотлаш;
вазифаларнинг ўз вақтида ва тўлиқ ижросини таъминламаган раҳбарларга ўртача ойлик иш ҳақининг 30 фоизи миқдорида жарима санкцияларини қўллаш.
«Йўл харитаси»да белгиланган чора-тадбирлар ижросини таъминлаш учун масъул вазирлик ва идоралар раҳбарларига рағбатлантириш ҳамда жавобгарлик чораларини қўллаш Ҳисоб палатаси (Б. Турабов) ва Молия вазирлигининг (Т. Ишметов) таклифларига кўра амалга оширилади.
11. Молия вазирлиги Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда икки ҳафта муддатда ҳар бир ҳудуд учун алоҳида чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқсин.
Мазкур қарорда белгиланган чора-тадбирларни ҳудудларда татбиқ этиш бўйича масъуллар рўйхати 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
12. Молия вазирлиги икки ой муддатда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги ва Ҳисоб палатаси билан биргаликда Давлат молиявий назорати департаменти ва унинг ҳудудий бошқармалари бошқарув ходимларини аттестациядан ўтказишни ташкил қилсин ҳамда Инспекция ва унинг ҳудудий бошқармаларини замон талабларига жавоб берадиган юқори малакали кадрлар ва мутахассислар билан тўлдириш чораларини кўрсин.
13. Шундай тартиб белгилансинки, унга мувофиқ:
2022 йил 1 сентябрдан бошлаб вазирлик ва идораларнинг ички аудит хизматлари (кейинги ўринларда — ички аудит хизмати) ходимлари томонидан ўтказиладиган тадбирлар ички аудитнинг миллий стандартлари ва ички аудит тадбирларини ўтказиш қўлланмаси асосида амалга оширилади;
ички аудит хизмати ўзи аниқлаган ва ваколати доирасида ҳал этиш имкони бўлмаган қоидабузарликлар ҳолатлари юзасидан бир иш куни ичида Инспекцияни хабардор қилади. Бунда Инспекция томонидан ушбу хабарнома асосида белгиланган тартибда текшириш ўтказилади;
2022 йил 1 ноябрга қадар Инспекция ходимлари молиявий назорат ва ички аудит соҳасидаги халқаро тажрибалар асосида махсус ўқув курсларида ўқитилади;
2022 йил 1 ноябрдан бошлаб Инспекция ва ички аудит хизматларининг ходимларига малака сертификати бериш тизими жорий этилади;
Олдинги таҳрирга қаранг.
2024 йил 1 январдан бошлаб ички аудит бўйича миллий малака сертификатига эга бўлмаган шахсларни Инспекция ва ички аудит хизматларининг ходими лавозимига ишга қабул қилишга ҳамда уларнинг ушбу тизимларда фаолият юритишига йўл қўйилмайди, бундан халқаро сертификатга эга бўлган шахслар мустасно.
(13-бандининг олтинчи хатбошиси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 30 декабрдаги ПҚ-471-сонли қарори таҳририда — Қонунчилик маълумотлари миллий базаси, 01.01.2023 й., 07/23/471/0001-сон — 2023 йил 1 январдан кучга киради)
14. 2022 йил 1 мартдан бошлаб Халқ таълими вазирлиги (4 та), Мактабгача таълим вазирлиги (4 та) ва Соғлиқни сақлаш вазирлиги (4 та) тизимидаги ташкилотларнинг штат бирликларини мақбуллаштириш ҳисобидан Молия вазирлиги марказий аппаратида 12 та штат бирлигидан иборат Ички аудит хизматлари билан ишлаш бошқармаси ташкил қилинсин.
Қуйидагилар Ички аудит хизматлари билан ишлаш бошқармасининг асосий вазифалари этиб белгилансин:
ички аудит миллий стандартлари ва бошқа услубий ҳужжатларни ҳамда норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини ишлаб чиқиш;
Инспекция ва ички аудит хизматлари ходимларининг малакасини доимий ошириб бориш ишларини ва уларни сертификатлашни ташкил этиш;
масофавий аудит тадбирлари кўлами ва сифатини ошириш, шунингдек, ички аудит хизматларига хавфларни аниқлаш ва уларнинг олдини олишда услубий кўмаклашиш;
ички аудит хизматлари фаолиятини ўрганиш ва уларнинг натижаларини таҳлил қилиш асосида ҳисоботлар тайёрлаш ва эълон қилиб бориш.
15. Молия вазирлигининг акциз солиғини тўғри ва ўз вақтида ҳисоблашни назорат қилиш функцияси Давлат солиқ қўмитасига ўтказилсин, шунингдек, пахта хом ашёси ҳисоби ва ҳисоботини давлат томонидан назорат қилиш амалиёти бекор қилинсин.
16. Белгилансинки:
Инспекция томонидан бюджет маблағлари олувчиларнинг консолидациялашган бюджет, шу жумладан давлат қарзи маблағларидан тўғри фойдаланиши устидан давлат молиявий назорати тадбирлари Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакилни белгиланган тартибда хабардор қилган ҳолда амалга оширилади. Бунда Инспекция томонидан тадбиркорлик субъектларининг мазкур хатбошида назарда тутилган маблағларга тегишли бўлмаган молиявий-хўжалик фаолиятини текширишга йўл қўйилмайди;
Инспекция фаолияти Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади;
Инспекция бошлиғи моддий, тиббий ва транспорт таъминоти шарт-шароитлари бўйича молия вазири ўринбосарига тенглаштирилади;
Инспекция бошлиғи ва унинг ўринбосарлари молия вазирининг тақдимномасига биноан Вазирлар Маҳкамаси томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади.
17. Молия вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 3-иловага мувофиқ қўшимча ва ўзгартириш киритилсин.
19. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб молия вазири Т.А. Ишметов белгилансин.
Қарор ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А. Қўчқоров зиммасига юклансин.

О дальнейшем повышении эффективности расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан и совершенствовании деятельности органов Государственного финансового контроля
Постановление
Президента Республики Узбекистан
О дальнейшем повышении эффективности расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан и совершенствовании деятельности органов государственного финансового контроля
В целях повышения эффективности расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан, усиления профилактики нарушений бюджетного законодательства и расширения дистанционного финансового контроля, а также совершенствования деятельности органов государственного финансового контроля:
1. Счетной палате, Министерству финансов и службам внутреннего аудита министерств и ведомств обратить особое внимание в первую очередь на профилактику нарушений бюджетного законодательства по следующим направлениям:
правильное начисление заработной платы и приравненных к ней выплат в бюджетных организациях;
проведение мониторинга строительных работ, осуществляемых на объектах, включенных в программу развития социальной и производственной инфраструктуры, и проведение в них контрольных мероприятий;
оценка адресности и эффективности субсидий, выплачиваемых из бюджетов бюджетной системы;
осуществление контроля за соблюдением требований, установленных актами законодательства при осуществлении государственных закупок;
изучение результативности проектов, реализуемых за счет государственного долга и грантов.
Счетной палате, Министерству финансов, службам внутреннего аудита министерств и ведомств начиная с 2022 года привести ежегодные программы контрольных работ в соответствие с приоритетными направлениями, предусмотренными настоящим пунктом. При этом особое внимание уделить:
проведению постоянного мониторинга управления бюджетными средствами и ведения бюджетного учета в бюджетных организациях посредством специальных автоматизированных программных продуктов;
сокращению малоэффективных ревизий с одновременным повышением эффективности проверок бюджетных организаций путем широкого применения дистанционного контроля, определения объектов и целей проверки посредством современных информационных технологий и баз данных.
2. Согласиться с предложением Министерства финансов, Счетной палаты и Генеральной прокуратуры о создании при Министерстве финансов Инспекции государственного финансового контроля (далее — Инспекция) на базе Департамента государственного финансового контроля при Министерстве финансов и его территориальных управлений.
3. Министерству финансов совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций обеспечить создание программного комплекса «Электронный контролер-ревизор» (далее — программный комплекс) в следующие два этапа:
на первом этапе — до 1 сентября 2022 года запуск базы данных финансового контроля Министерства финансов с целью анализа рисков нарушения бюджетного законодательства путем обмена информацией с министерствами и ведомствами в режиме реального времени;
на втором этапе — создание до 1 января 2023 года модуля контроля (тематического контроля) за деятельностью объекта государственного финансового контроля по отдельным вопросам на определенный период.
При этом расходы, связанные с разработкой и внедрением программного комплекса, финансируются за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан.
4. Создать в составе Инспекции:
Управление по проведению контрольного обмера на объектах строительства, состоящее из 40 штатных единиц, для установления контроля за соответствием контрольных обмеров и произведенных затрат объему фактически выполненной работы на объектах строительства, осуществленных за счет средств бюджетов бюджетной системы;
Управление комплаенс-контроля, состоящее из 10 штатных единиц для предупреждения злоупотребления должностными полномочиями и других коррупционных проявлений в системе государственного финансового контроля.
5. Республиканскому штабу по контролю и координации реализации государственных программ (Э.Т. Юлдашев) установить системное взаимодействие с Инспекцией по контролю за строительными работами, проводимыми за счет бюджетов бюджетной системы.
6. Установить порядок, в соответствии с которым контрольный обмер на объектах строительства, осуществленных за счет средств бюджетов бюджетной системы, согласно установленным законодательством основаниям, проводится:
на объектах, стоимость строительства которых составляет до 10 млрд сумов, — с привлечением компетентных организаций, имеющих право на проведение контрольного обмера в строительстве;
на объектах, стоимость строительства которых составляет более 10 млрд сумов, — Управлением по проведению контрольного обмера на объектах строительства Инспекции.
Определить, что компетентным организациям, имеющим право проведения контрольного обмера в строительстве, привлеченным к проведению контрольного обмера на объектах строительства, осуществленных за счет средств бюджетов бюджетной системы, по требованию контролирующих и правоохранительных органов, оплата производится за счет республиканского бюджета Республики Узбекистан.
7. Министерству строительства в срок до 1 мая 2022 года обеспечить налаживание в национальной информационной системе «Прозрачное строительство» обмена данными со специальным информационным порталом по государственным закупам, порталом электронной кооперационной биржи, налоговыми органами и с соответствующими другими внешними источниками, а также ведение учета количества фактически использованных строительных материалов (оборудования) и численности рабочих на объекте строительства.
8. Установить, что:
а) с 1 апреля 2022 года физическим лицам, известившим Инспекцию о фактах правонарушений в сфере государственного финансового контроля посредством программного комплекса «Государственный аудит», выплачивается вознаграждение за счет средств, выявленных в процессе финансовых проверок на основе данной информации и взысканных в пользу государства;
б) с 1 июня 2022 года:
информация бюджетных заказчиков о договорах, заключенных на портале электронной кооперационной биржи, автоматически регистрируется в Казначействе Министерства финансов в течение одного рабочего дня после ее поступления;
предложения Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента, районов и городов по использованию дополнительных источников местных бюджетов размещаются для проведения общественного обсуждения в электронной системе «E-qaror» сроком на 10 дней, за исключением средств, направляемых на мероприятия, сформированные на основе общественного мнения;
предложения, предусмотренные абзацем третьим настоящего пункта, вносятся в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан, Ташкентский городской, областные, районные и городские Кенгаши народных депутатов вместе с результатами общественного обсуждения.
9. Утвердить «Дорожную карту» по повышению эффективности расходов Государственного бюджета и совершенствованию деятельности финансового контроля в 2022 году (далее — «Дорожная карта») согласно приложению № 1*.
* Приложение № 1 приводится на узбекском языке.
Возложить на Министерство финансов (Т. Ишметов) и Счетную палату (Б. Турабов) осуществление контроля за своевременной и полной реализацией мероприятий, предусмотренных «Дорожной картой».
10. Установить, что к руководителям министерств и ведомств, ответственным за обеспечение выполнения мероприятий, определенных в «Дорожной карте», принимаются следующие меры поощрения и ответственности:
премирование руководителей, обеспечивших своевременное и полное исполнение задач, в размере до 50 процентов среднемесячной оплаты труда по итогам полугодия;
применение штрафных санкций по отношению к руководителям, не обеспечившим своевременное и полное исполнение задач, в размере 30 процентов среднемесячной оплаты труда.
Применение мер поощрения и ответственности по отношению к руководителям министерств и ведомств, ответственных за обеспечение исполнения мер, определенных в «Дорожной карте», осуществляется по предложению Счетной палаты (Б. Турабов) и Министерства финансов (Т. Ишметов).
11. Министерству финансов совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента в двухнедельный срок разработать отдельный план мероприятий по каждому региону.
Утвердить список ответственных лиц за реализацию в регионах мер, определенных настоящим постановлением, согласно приложению № 2.
12. Министерству финансов в двухмесячный срок совместно с Агентством по развитию государственной службы при Президенте Республики Узбекистан и Счетной палатой организовать проведение аттестации управленческого персонала Департамента государственного финансового контроля и его территориальных управлений, а также принять меры по укомплектованию Инспекции и ее территориальных управлений высококвалифицированными кадрами и специалистами, отвечающими современным требованиям.
13. Установить порядок, в соответствии с которым:
начиная с 1 сентября 2022 года мероприятия, проводимые работниками служб внутреннего аудита министерств и ведомств (далее — служба внутреннего аудита), осуществляются на основе национальных стандартов внутреннего аудита и пособия по проведению мероприятий внутреннего аудита;
служба внутреннего аудита в течение одного рабочего дня уведомляет Инспекцию о выявленных ею правонарушениях, которые не могут быть решены в рамках ее компетенции. При этом Инспекцией на основании данного уведомления проводится проверка в установленном порядке;
в срок до 1 ноября 2022 года работники Инспекции проходят обучение на специальных учебных курсах на основе международного опыта в сфере финансового контроля и внутреннего аудита;
начиная с 1 ноября 2022 года вводится система выдачи квалификационного сертификата работникам Инспекции и служб внутреннего аудита;
См. предыдущую редакцию.
начиная с 1 января 2024 года не допускается прием на работу на должность работника Инспекции и служб внутреннего аудита, а также осуществление деятельности в данных системах лиц, не имеющих национального квалификационного сертификата по внутреннему аудиту, за исключением лиц, имеющих международный сертификат.
(абзац шестой пункта 13 в редакции постановления Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2022 года № ПП-471 — Национальная база данных законодательства, 01.01.2023 г., № 07/23/471/0001 — Вступает в силу с 1 января 2023 года)
14. Создать начиная с 1 марта 2022 года в центральном аппарате Министерства финансов Управление по работе со службами внутреннего аудита, состоящее из 12 штатных единиц, за счет оптимизации штатных единиц организаций системы Министерства народного образования (4), Министерства дошкольного образования (4) и Министерства здравоохранения (4).
Определить основными задачами Управления по работе со службами внутреннего аудита:
разработку национальных стандартов внутреннего аудита и проектов других методических и нормативно-правовых актов;
организацию работы по непрерывному повышению квалификации и сертификации работников Инспекции и служб внутреннего аудита;
расширение масштаба и повышение качества дистанционных аудиторских мероприятий, а также оказание методического содействия службам внутреннего аудита по выявлению и предупреждению рисков;
подготовку и публикацию отчетов на основе изучения деятельности служб внутреннего аудита и анализа их результатов.
15. Передать Государственному налоговому комитету функцию Министерства финансов по осуществлению контроля за правильностью и своевременностью исчисления акцизного налога, отменить практику осуществления государственного контроля за ведением учета и отчетности по хлопку-сырцу.
16. Определить, что:
мероприятия государственного финансового контроля за правильностью расходования получателями бюджетных средств консолидированного бюджета, включая средства государственного долга, проводятся Инспекцией с уведомлением в установленном порядке Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства. При этом не допускается проверка Инспекцией финансово-хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства, не связанной со средствами, предусмотренными настоящим абзацем;
деятельность Инспекции финансируется за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан;
начальник Инспекции по условиям материального, медицинского и транспортного обеспечения приравнивается к заместителю министра финансов;
начальник Инспекции и его заместители назначаются на должность и освобождаются от должности Кабинетом Министров по представлению министра финансов.
17. Министерству финансов совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
18. Внести дополнение и изменение в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
19. Возложить на министра финансов Т.А. Ишметова персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Д.А. Кучкарова.