Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари Б.Турабов бошчилигидаги делегация амалий ташриф билан Таллин шаҳрида (Эстония) бўлди.
Сафардан кўзланган мақсад – Эстония Миллий аудит идорасининг фаолияти, шу жумладан, ахборот технологиялари аудити ва рақамлаштириш жараёнлари, халқаро молиявий назорат стандартларини қўллаш жараёнлари билан танишиш.
Ташриф доирасида Ўзбекистон Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари Б.Турабов ва Эстония Давлат назоратчиси Я.Холм ўртасида самимий учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда томонлар ҳар икки мамлакатнинг ташқи аудит жараёнлари, хусусан, ахборот технологияларининг тараққиёти ва рақамлаштириш юзасидан фикр алмашди.
Я.Холм Ўзбекистонда ташқи аудит ва молиявий назорат тизимини такомиллаштириш жараёнларига юқори баҳо берди.

Визит в Государственный контроль Эстонии
Делегация Счетной палаты Республики Узбекистан во главе с Первым заместителем председателя Счетной палаты Б.Турабовым побывала с рабочим визитом в г. Таллине (Эстония).
Цель визита – знакомство с деятельностью Государственного контроля Эстонии, процессами аудита информационных технологий и цифровизации, а также применения международных стандартов финансового контроля.
В рамках визита была организована встреча между Первым заместителем председателя Счетной палаты Узбекистана Б. Турабовым и Государственным контролером Эстонии Я. Хольмом.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по поводу процессов государственного аудита в обеих странах, в частности, развитию информационных технологий.
Я. Хольм высоко оценил процесс совершенствования системы внешнего аудита и финансового контроля в Узбекистане.