Барқарор ривожланиш мақсадларига эришишда олий назорат органларининг роли
Тожикистон Республикаси Ҳисоб палатаси томонидан видеоалоқа режимида “COVID-19 пандемияси шароитида миллий иқтисодиётнинг барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш ва самарадорликни бошқаришда олий назорат органларининг роли” мавзусида халқаро амалий семинар ташкил қилинди.
Семинарда МДҲ давлатларидан 40 дан ортиқ мутахассислар қатнашди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ходимлари ҳам иштирок этди.
Тадбир МДҲга аъзо давлатларнинг олий давлат назорати (молиявий назорат) органлари раҳбарлари кенгашининг иш режаси доирасида ўзаро тажриба ва янги ғоялар алмашиш мақсадида ташкил этилди.
Семинарда Тожикистон Республикаси Ҳисоб палатаси вакили COVID-19 пандемияси шароитида миллий иқтисодиётнинг барқарор ривожланиш мақсадларига (БРМ) эришиш ва бошқаришда олий назорат органларининг роли ҳақида тақдимот қилди.
Шундай сўнг Россия Федерацияси Ҳисоб палатаси вакили мамлакатнинг барқарор ривожланиш аудити соҳасидаги тажрибаси ҳақида сўз юритди.
Маърузачилар БРМларнинг сифатли аудитини таъминлаш, инсон ресурслари салоҳиятини кенгайтириш, манфаатдор томонларнинг хабардорлигини ошириш, аудит ёндашув ва методологияларини ислоҳ этиш учун олий аудит органлари томонидан миллий режа ва устуворликларни қайта кўриб чиқиш зарурлигини таъкидладилар.
Тадбир якунида маърузачилар томонидан БРМ га эришиш йўлида олий назорат органларининг аҳамияти ва ўрнини кучайтириш бўйича тавсиялар берилди.

Роль высших органов аудита в достижении целей устойчивого развития
Счетной палатой Республики Таджикистана проведен международный рабочий семинар на тему «Роль высших органов аудита в управлении эффективностью и достижении целей устойчивого развития национальной экономики в условиях пандемии COVID-19» в режиме видеоконференции.
Семинар собрал более 40 специалистов из стран СНГ.
В нем также участвовали сотрудники Счетной палаты Республики Узбекистана.
Мероприятие было организовано в рамках Плана работы Совета руководителей высших органов государственного аудита (финансового контроля) государств – участников СНГ для обмена опытом и новыми идеями.
В ходе семинара представитель Счетной палаты Республики Таджикистана выступил с докладом, посвященным роли высших органов аудита (ВОА) в управлении эффективностью и достижении целей устойчивого развития (ЦУР) национальной экономики в условиях пандемии COVID-19.
Затем представитель Счетной палаты Российской Федерации выступил с презентацией, посвященной опыту страны в сфере аудита устойчивого развития.
Докладчики сделали акцент на необходимости пересмотра для ВОА своих национальных приоритетов для обеспечения качественного аудита ЦУР, расширения потенциала своих человеческих ресурсов, повышения осведомленности заинтересованных сторон, изменения подходов и методологий аудита.
В конце мероприятия докладчики выступили с рекомендациями относительно механизмов усиления роли ВОА в достижении ЦУР.