Давлат органларининг бюджет очиқлиги тўғрисидаги маълумотлари жамоатчилик муҳокамасида
Бюджет очиқлиги, давлат органлари ва ташкилотлари томонидан бюджет маблағларидан фойдаланиш тўғрисидаги маълумотларни расмий веб-сайтларда жойлаштириш борасида жамоатчилик эшитуви бўлиб ўтди.
Тадбир Олий Мажлис Сенатининг Ахборот сиёсати ва давлат органларида очиқликни таъминлаш масалалари қўмитаси ва “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати томонидан ташкил қилинди.
Унда Ҳисоб палатасининг масъул ходимлари иштирок этиб, давлат органлари ва ташкилотларининг бюджет очиқлигини таъминланганлик ҳолати тўғрисида кенг жамоатчиликка ахборот тақдим этдилар.
Жумладан, Ҳисоб палатаси томонидан биринчи ва иккинчи даражали ҳамда ҳудудий бюджет маблағларининг тақсимловчилар, давлат мақсадли жамғармалари, Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси, давлат молиявий назорат органлари томонидан ўз расмий веб-сайтларига бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлайдиган маълумотларни жойлаштириш устидан тизимли назорат олиб борилган.
Тегишли Низомга кўра, бюджет маблағлари сарфланиши юзасидан маълумотларни расмий веб-сайтларга жойлаштириб бориш шакллари, тартиблари ва муддатлари белгилаб берилган.
Аммо таҳлилларга кўра, вазирлик ва идоралар томонидан ушбу тартибга риоя қилиш аҳволи қониқарли даражада эмас. Хусусан, танлов асосида ўрганилган 133 та ташкилотлар томонидан расмий веб-сайтларига бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлайдиган маълумотларнинг 2022 йил 10 февраль ҳолати бўйича жойлаштирилиши таҳлил қилинганда, қуйидагилар аниқланган:
• 66 та вазирлик ва идорада тегишли маълумотлар тўлиқ равишда жойлаштирилган;• 13 та вазирлик ва идорада тегишли маълумотлар қисман тақдим қилинган;• 54 та вазирлик ва идорада эса тегишли маълумотлар умуман жойлаштирилмаган.
Жамоатчилик эшитувига мазкур масалада бюджет очиқлигини таъминламаган Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Кинематография агентлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларининг масъул раҳбарлари кенг жамоатчиликка бу борада тушунтириш бериш учун таклиф этилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига мувофиқ, давлат органлари ва ташкилотлари зиммасига жами 13 та тоифадаги ахборотларни ўз расмий веб-сайтида ҳар чоракда эълон қилиш ва даврий янгилаб бориш тартиби белгиланган.
Лекин ўрганиш ва таҳлилларда айрим давлат органлари ва ташкилотлари ўзларининг давлат харидлари тўғрисидаги маълумотларини ҳар чоракда эълон қилмасдан келаётгани аниқланди.
Жумладан, 2021 йил 4-чорагида уларнинг 80 таси ушбу маълумотларни ўз вақтида белгиланган ресурсларда жойлаштирмаган.
88 та давлат идораси хизмат сафарлари ва хориждан ташриф буюрган меҳмонларни кутиб олиш билан боғлиқ харажатлар бўйича ҳисоботларни ўз вақтида очиқ тақдим қилмаган.
Шу билан бирга, ўтган 2021 йилда фуқароларни бюджет жараёнида ҳудудларда жамоатчилик фикри асосида шаклланган тадбирлар натижасида айрим ҳудудларда умуман овоз тўпламаган ҳамда “Очиқ бюджет” ахборот порталида “ғолиб” деб топилмаган таклифларни молиялаштириш ҳолатлари аниқланган.
Мисол учун, Жиззах вилояти Зарбдор туманида 4 та, Хоразм вилояти Урганч шаҳрида 5 та таклиф ўрнатилган талабларга зид равишда молиялаштирилган. Жамоатчилик эшитуви давомида бюджет очиқлигини таъминламаган тегишли давлат органлари ва ташкилотлари масъулларининг ахбороти ҳам эшитилди.
Мутасаддиларга бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш устидан назорат Ҳисоб палатасига юклатилгани ҳамда бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш тартибини бузганлик учун мансабдор шахсларга маъмурий жавобгарлик белгилангани эслатиб ўтилди.
Масалан, куни-кеча 2 та ташкилотнинг мансабдор шахслари бюджет жараёнининг очиқлигини таъминлаш тартибига риоя қилинмаганлиги сабабли, маъмурий жавобгарликка тортилди ва 20-21 апрель кунлари суднинг тегишли қарорлари чиқарилди.
Бугунги кунда яна бир қатор ташкилотларнинг мансабдор шахсларини маъмурий жавобгарликка тортиш масаласини кўриб чиқиш учун тегишли хужжатлар расмийлаштирилиб, судга юборилган.
Эшитувда, шунингдек, мазкур вазифаларни эътибордан четда қолдирган ташкилотлар мамлакатимизда давлат органлари фаолиятининг очиқлигини тўлиқ таъминлашга салбий таъсир кўрсатган ҳолда, бюджет маблағларининг сарфланиши устидан самарали жамоатчилик назоратини олиб боришга тўсқинлик қилаётгани қайд қилинди.
Таъкидлаш жоизки, давлат органлари ва ташкилотларининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминловчи механизмларни самарали йўлга қўйиш мамлакатимизнинг халқаро рейтинглардаги ўрнини яхшилашга ҳам хизмат қилади.

Информация об открытости бюджета государственных органов на общественном слушании
Состоялось общественное слушание по обеспечению открытости бюджета, размещения на официальных веб-сайтах государственных органов и организаций сведений об использовании бюджетных средств.
Мероприятие организовано Комитетом по вопросам информационной политики и обеспечения открытости в государственных органах Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с Общенациональным движением «Юксалиш».
В нем приняли участие уполномоченные сотрудники Счетной палаты и проинформировали общественность о состоянии обеспечения бюджетной открытости государственных органов и организаций.
В частности, отмечено, что Счетная палата осуществляет системный контроль за размещением на официальных веб-сайтах материалов, обеспечивающих открытость бюджетных процессов, со стороны распорядителей бюджетных средств первого и второго уровней, а также местного бюджета, государственных целевых фондов, Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан, органах государственного финансового контроля.
Соответствующим Положением были определены формы, порядок и сроки размещения соответствующей информации о расходах бюджета на официальных веб-сайтах.
Однако согласно аналитическим данным, состояние соблюдения данной процедуры министерствами и ведомствами является неудовлетворительным. В частности, при анализе размещения информации на выборочно изученных официальных веб-сайтах 133 организаций, по состоянию на 10 февраля 2022 года, выявлено:
• информация размещена полностью лишь на веб-ресурсах 66 министерств и ведомств;• информация частично размещена на веб-сайтах 13 министерств и ведомств;• на веб-сайтах 54 государственных учреждений данные и вовсе не размещены.
В связи с этим, для предоставления общественности разъяснения по этом поводу низкого уровня обеспечения открытости бюджета были приглашены уполномоченные представители Министерства занятости и трудовых отношений, Агентства кинематографии, Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
Также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан в государственных органах и организациях установлен порядок ежеквартальной публикации и периодического обновления 13 категорий информации на своих официальных сайтах.
Однако исследования выявили, что некоторые государственные органы и организации ежеквартально не публикуют свои данные о государственных закупках.
В частности, в 4-квартале 2021 года 80 из них не разместили данную информацию на своевременно обозначенных ресурсах. 88 учреждений не предоставили своевременную и прозрачную отчетность о расходах, связанных с командировками и приемом посетителей из-за рубежа.
Вместе с тем, в результате мероприятий по вовлечению граждан в бюджетные процессы в 2021 году, сформированных на основе общественного мнения в регионах, выявлены случаи финансирования предложений, которые вообще не набрали голосов и не были признаны победителями на информационном портале «Открытый бюджет».
К примеру, с нарушением установленных требований профинансировано 4 предложения в Зарбдорском районе Джизакской области и 5 предложений в городе Ургенче Хорезмской области.
В ходе общественных слушаний также были заслушана информация должностных лиц соответствующих государственных органов и организаций, не обеспечивших открытость бюджета.
Должностным лицам напомнили, что контроль за прозрачностью бюджетного процесса возложен на Счетную палату, и что за нарушение порядка обеспечения прозрачности бюджетного процесса установлены процедуры привлечения к административной ответственности.
Например, должностные лица 2 организаций были привлечены к административной ответственности за несоблюдение порядка обеспечения прозрачности бюджетного процесса, и 20-21 апреля были вынесены соответствующие судебные решения.
На сегодняшний день подготовлены и направлены в суд соответствующие документы для рассмотрения вопроса об административном привлечении к ответственности должностных лиц ряда других организаций.
На слушаниях также было отмечено, что организации, пренебрегающие этими задачами, оказывают негативный эффект прозрачности деятельности госорганов в стране, препятствуя эффективному общественному контролю за использованием бюджетных средств.
Следует помнить о том, что эффективная реализация механизмов обеспечения открытости и прозрачности деятельности государственных органов и организаций послужит улучшению позиций страны также в международных рейтингах.