“Олий аудит органлари фаолиятида маълумотлар оқими билан боғлиқ муаммолар”
ЕВРОСАИнинг Ахборот технологиялари бўйича ишчи гуруҳи (EUROSAI ITWG) томонидан “Тўғон ортидаги сув: олий аудит органлари фаолиятида маълумотлар оқими билан боғлиқ муаммолар” мавзусида халқаро онлайн семинар бўлиб ўтди.
Ушбу семинарнинг асосий эътибори ЕВРОСАИга аъзо мамлакатларда аудит соҳасида маълумотлар алмашинуви билан боғлиқ муаммоларга қаратилди.
Тадбир давомида турли олий аудит органлари ва давлат сектори вакиллари маълумотларни етказиш ва ҳимоя қилиш билан боғлиқ қийинчилик ва ютуқлар юзасидан фикр алмашди.
Ҳозирда, ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ, маълумотларнинг тўғри алмашинуви барча муассасаларга самарали фаолият юритиш учун улкан имкониятлар беради. Шундай экан, аудит соҳасидаги сўнгги ишланма ва илғор тажрибалардан хабардор бўлиш замонавий олий аудит органларининг муваффақиятини белгилайди.
Учрашув аввалида Эстония, Латвия, Швейцария ва Нидерландия олий аудит органлари раисларининг маърузалари ўрин олди.
Сўнг маълумотлар олиш, аудиторлар ўртасида алмашиш борасида Дания ва Швециянинг тажрибалари ҳақида ахборот берилди.
Рақамли трансформациялар даврида АКТдан фойдаланиш ва аҳолини рўйхатга олиш ва эпидемияга қарши курашиш жараёнида автоматлаштириш мавзусида Чехиянинг тажрибаси муҳокама қилинди.
Кейин Европа Ҳисоб палатасининг вакили аудиторлар учун блокчейн имконият ва таҳдидлари ҳақида сўз юритди. Австрия вакили эса GovIX ва ACA-box рақамли концепцияларини амалиётга татбиқ этиш юзасидан тавсиялар берди.
Европалик маърузачилар маълумотлар оқимини бошқариш давлатларга бир қатор афзаллик ва устунликлар берган ҳолда инновацион ишланмаларни кучайтириб, рақамлаштириш орқали иш жараёнларини яхшилашини қайд этди.
Тадбир сўнгида қатнашчилар томонидан маълумотлар сифати такомиллаштириш ва маълумотлар оқимини рационал тарзда бошқариш юзасидан тавсиялар берилди.
Маълумот ўрнида
ЕВРОСАИнинг Ахборот технологиялари бўйича ишчи гуруҳи (EUROSAI Information Technology Working Group) 2002 йилда тузилган бўлиб, унинг мақсади – Европа миллий аудит идораларига ахборот технологиялари соҳасида тажриба алмашишга кўмаклашишдан иборат.
Ишчи гуруҳнинг аъзолари 40 та давлатнинг олий назорат органлари. Фаолиятининг асосий йўналишлари электрон бошқарув, ахборот технологиялари аудитини стандартлаштириш, ахборот технологиялари институтларини баҳолашни қамраб олади.

Проблемы, связанные с потоком данных в деятельности высших органов аудита
Рабочая группа ЕВРОСАИ по информационным технологиям (EUROSAI ITWG) провела международный онлайн-семинар на тему «Вода за плотиной: проблемы, связанные с потоком данных в деятельности высших органов аудита».
Основное внимание семинара было уделено проблемам обмена данными в области аудита в странах-членах ЕВРОСАИ.
В ходе мероприятия представители различных высших органов финансового контроля и государственного сектора обменялись мнениями о проблемах и достижениях, связанных с передачей и защитой информации.
Сегодня, более чем когда-либо, надлежащий обмен информацией открывает огромные возможности для эффективной работы всех учреждений. Поэтому осведомленность о последних разработках и передовом опыте в области аудита определяет успех современных высших органов финансового контроля.
В начале встречи были представлены доклады руководителей высших органов аудита Эстонии, Латвии, Швейцарии и Нидерландов.
Затем была предоставлена информация об опыте Дании и Швеции в получении информации и обмене ею среди аудиторов. Был обсужден опыт также Чехии по использованию информационно-коммуникационных технологий в эпоху цифровых трансформаций и автоматизации в процессе регистрации населения и борьбы с эпидемиями.
После этого представитель Европейской счетной палаты рассказал о возможностях и угрозах блокчейна для аудиторов. Представитель Счетной палаты Австрии дал рекомендации по внедрению цифровых концепций GovIX и ACA-box.
Спикеры из Европы отметили, что управление потоками данных улучшает бизнес-процессы за счет цифровизации, активизации инновационных разработок и дает государствам ряд конкурентных преимуществ.
В завершение мероприятия участники дали рекомендации по улучшению качества данных и рациональному управлению потоком информации.
К сведению
Рабочая группа по информационным технологиям ЕВРОСАИ (EUROSAI Information Technology Working Group) была создана в 2002 году для оказания содействия европейским национальным органам аудита в обмене опытом в сфере информационных технологий.
Членами рабочей группы являются высшие органы аудита 40 государств.
Основные направления деятельности включают электронное управление, стандартизацию аудита информационных технологий, оценку институтов информационных технологий.