“АНГРЕН” ҲАМДА “НАВОИЙ” ЭРКИН ИҚТИСОДИЙ ЗОНАЛАР ФАОЛИЯТИ МУВОФИҚЛИК АУДИТИДАН ЎТКАЗИЛДИ
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси томонидан, “Ангрен” ҳамда “Навоий” эркин иқтисодий зоналарининг 2017-2021 йиллардаги фаолияти мувофиқлик аудитидан ўтказилди.
Ушбу эркин иқтисодий зоналардаги аъзо ташкилотлар сони 201 тани ташкил қилиб, ўрганилган 151 та лойиҳалардан 13 таси белгиланган муддатларда ишга туширилмаган.
Ўтган давр мобайнида инвестиция мажбуриятлари бажарилмаганлиги оқибатида Маъмурий кенгашларнинг қарорлари асосида 24 та молиявий қийинчиликлар, солиқ ва божхона имтиёзларининг бекор қилинганлиги ва бошқа сабабларга кўра ихтиёрий равишда 24 та ташкилот иштирокчилик мақомини йўқотган.
Эркин иқтисодий зоналарда божхона ва солиқ имтиёзлардан фойдаланган иштирокчилар таҳлил қилинганда жами 40 млрд сўмлик хато ва камчиликлар аниқланди.
Шунингдек, 76 та иштирокчининг бухгалтерия ҳисоботларидаги номувофиқликлар бўйича солиқ идоралари томонидан қўшимча назорат тадбирлари амалга оширилмаган.
Ўрганиш давомида ҳокимликлар томонидан 71 та субъектга дирекция хабардорлигисиз 414 гектар ер майдони ажратилганлиги, шундан 32 таси кадастр органларида давлат рўйхатидан ўтмаганлиги аниқланди.
Дирекцияларнинг молия-хўжалик фаолиятида ҳам молиявий хато ва камчиликларга йўл қўйилган.
Ўтказилган ўрганиш якунлари бўйича, эркин иқтисодий зоналар иштирокчиларининг инвестиция мажбуриятлари бажарилишини назорат қилиш бўйича дастурий комплекс ишлаб чиқиш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Шунингдек, эркин иқтисодий зоналар фаолияти самарадорлигини ошириш ҳамда қонунчиликни такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқилди.

В СЭЗ «АНГРЕН» И «НАВОИ» ПРОВЕДЕН АУДИТ СООТВЕТСТВИЯ
Счетная палата Республики Узбекистан провела аудит соответствия деятельности свободных экономических зон (СЭЗ) «Ангрен» и «Навои» за 2017-2021 годы.
Количество организаций, входящих в состав этих зонах составляет 201. При этом, 13 из 151 проекта, изученных в ходе аудита, не были запущены своевременно.
В результате невыполнения инвестиционных обязательств за прошедший период 24 организации на основании решений Административных советов добровольно лишились статуса членства в связи с финансовыми трудностями, отменой налоговых и таможенных льгот и другими причинами.
Анализ участников, охваченных таможенными и налоговыми льготами в СЭЗ, выявил наличие упущений и недочетов в размере 40 миллиардов сумов.
Кроме того, выявлено, что налоговыми органами не проводились дополнительные контрольные мероприятия в связи с расхождениями в бухгалтерской отчетности 76 участников.
Было также установлено, что соответствующие хокимияты выделили 414 га земли в пользу 71 субъекта СЭЗ без ведома дирекции, из которых 32 субъекта не состояли на кадастровом учете.
Финансовые ошибки были допущены и в финансово-хозяйственной деятельности дирекций.
По итогам изучений была указана необходимость разработать программный комплекс для контроля за выполнением инвестиционных обязательств участниками СЭЗ.
Также были разработаны предложения по повышению эффективности свободных экономических зон и совершенствованию законодательства.
Ответственным организациям были даны указания по организации соответствующих контрольных мероприятий.