Ҳисоб палатаси Ҳайъатининг йиғилиши
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 27-августдаги “Давлат молиявий назорати тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6300-сонли Фармони ижросини таъминлаш мақсадида Ҳисоб палатаси Ҳайъатининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбир Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари Б.Турабов раислигида видеоконференция форматида ташкил қилинди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президентининг иқтисодиёт соҳаларини ривожлантириш, инвестиция ва ташқи сиёсатини амалга ошириш масалалари бўйича маслаҳатчиси ўринбосари О.Хакимов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Молия ва Адлия вазирликлари, Бош прокуратура ва бошқа давлат идоралари раҳбарияти вакиллари, ҳамда Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, Ўзбекистон бухгалтерлар ва аудиторлар миллий ассоциацияси, Ўзбекистон аудиторлар палатаси Кенгаши раислари иштирок этди.
Йиғилишда Президент Фармони билан Ҳисоб палатаси Ҳайъатига юклатилган вазифалар ва уларни ўз муддатида ва сифатли бажарилишини таъминлашга оид масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, Давлат молиявий назорати органлари ва ички аудит хизматлари фаолияти самарадорлигини ошириш юзасидан амалга оширилиши лозим бўлган ишлар ҳам кун тартибидан ўрин олди.
Қатнашчилар томонидан кун тартибидаги масалалар юзасидан фикр-мулоҳазалар билдирилиб, Ҳайъат фаолиятини тизимли асосда ташкил қилиш бўйича амалий таклифлар берилди.

Заседание коллегии Счетной палаты
В целях обеспечения реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 27 августа 2021 г. «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного финансового контроля» (№ УП-6300) состоялось заседание Коллегии Счетной палаты.
Мероприятие было организовано в формате видеоконференции под председательством первого заместителя председателя Счетной палаты Б.Турабова.
В нем приняли участие заместитель советника Президента Республики Узбекистан по вопросам развития отраслей экономики, реализации инвестиционной и внешнеторговой политики О.Хакимов, представители Администрации Президента, Министерств финансов и юстиции, Генеральной прокуратуры, Агентства по противодействию коррупции и других государственных органов, а также председатели Советов Национальной ассоциации бухгалтеров и аудиторов и Палаты Аудиторов Узбекистана.
На заседании обсуждены задачи, возложенные на Коллегию Счетной палаты Указом Президента, а также вопросы, связанные с обеспечением их своевременного и качественного исполнения.
Повестка дня, в частности, включала детальное обсуждение мер по повышению эффективности органов государственного финансового контроля и служб внутреннего аудита.
Участники заседания внесли практические предложения по организации работы Коллегии в дальнейшем на системной основе.