Олий назорат органларининг “рақамли етуклигини” ошириш
МДҲга аъзо мамлакатлар Олий назорат органлари раҳбарлари кенгаши вакиллари учун ўзаро тажриба алмашиш мақсадида онлайн семинар бўлиб ўтди. Тадбир Россия Федерацияси Ҳисоб палатаси томонидан ташкил этилди.
Унда Стратегик ривожланиш департаменти директори ўринбосари Юлия Попкова “Россия Федерацияси Ҳисоб палатасининг рақамли етуклик даражасини ошириш” мавзусида маъруза ва тақдимот қилди.
Маъруза аввалида таъкидланганидек, бугунги кунда дунёнинг кўплаб давлатларининг Олий назорат органлари давлат молиявий назорати тизимини такомиллаштириш мақсадида туб ўзгаришлар (трансформация) босқичидан ўтмоқда.
Ушбу ўзгаришларнинг моҳияти “назоратдан стратегик аудитга” ва “ёпиқликдан очиқлик ва ҳисобдорликка” ўтишдан иборат. Бу эса, ўз навбатида, Ҳисоб палатанинг “рақамли етуклигини” тақозо этади.
“Рақамли етуклик” бутун ташкилот ва унинг таркибий бўлинмалари, таҳлилий ривожланиш даражаси ва маълумотлар сифати, ходимлар ва инфратузилмани баҳолаш имконини беради.
Ҳисоб палатасининг “рақамли етуклик” даражаси бир қанча асосий кўрсаткичлар бўйича баҳоланади:
1. Ташкилот маданияти (узлуксиз такомиллаштириш ва инновацияларни қўллаб-қувватловчи ташкилий маданият даражаси);
2. Кадрлар (ходимларнинг рақамли иқтисодиётда муваффақиятли ишлаши учун зарур кўникмаларга эгалиги);
3. Жараёнлар (реинжиниринг, жараёнларни оптималлаштириш усуллари, тежамкор ишлаб чиқариш, дизайн яратиш каби жараёнларни бошқариш);
4. Рақамли маҳсулотлар (мавжуд рақамли маҳсулотлар ва улар билан боғлиқ фаолиятни таҳлил қилиш. Бу эрда “маҳсулот” фойдаланувчининг эҳтиёж ва муаммоларига ечим маъносида келтирилган);
5. Таҳлил даражаси ва математик моделлардан фойдаланиш;
6. Маълумотлар (керакли маълумотларнинг реал вақт режимида зарур хавфсизлик даражасини таъминлаш; қарор қабул қилиш учун маълумотларнинг тўлиқлиги ва сифати);
7. Инфратузилма (замонавий рақамли инфратузилмага эга бўлиш ва барча турдаги мосламалар билан ишлаш).
Шунингдек, семинар ташкилотчилари томонидан Ҳисоб палата доирасида ҳар ойда рақамли етуклик даражасини ошириш бўйича учрашувлар ташкил этиш таклифи билдирилди.
Уларда ходимлар рақамли етуклик бўйича ўзларининг илғор тажриба ва ишланмаларини тақдим этишлари мумкин бўлади. Ихтисослашган бўлимлар аудит ўтказиш бўйича янги ёндашувларни тақдим этиш имкониятига эга бўладилар.
Бундай мақсадли иш олиб борилган тақдирда семинар ташкилотчилари томонидан бир йилдан сўнг рақамли ечим ва маҳсулотларни яратиш суръати бир неча баробар ортиши прогноз қилинди.

Повышение уровня “цифровой зрелости” высшего органа аудита
Состоялся онлайн семинар по обмену опытом для представителей Совета руководителей высших органов государственного аудита стран-участниц СНГ. Он был организован Счетной палатой Российской Федерации.
С докладом и презентацией выступила заместитель директора Департамента стратегического развития аппарата Счетной палаты Российской Федерации Юлия Попкова по теме «Повышение уровня цифровой зрелости в Счетной палате Российской Федерации».
В начале доклада было отмечено, что в настоящее время высшие органы аудита многих стран мира проходят через этап трансформации в целях совершенствования системы государственного финансового контроля.
Суть трансформации состоит в плавном переходе «от контроля к стратегическому аудиту» и «от закрытости к открытости и подотчетности». Это, в свою очередь, требует цифровой трансформации, или «цифровой зрелости» Счетной палаты.
Она позволяет сравнить оценку организации в целом и отдельных ее подразделений, сопоставлять уровни развития аналитики и качества данных, кадров и инфраструктуры.
Уровень цифровой зрелости Счетной палаты оценивается в соответствие с несколькими ключевыми показателями:
1. Организационная культура (уровень организационной культуры, поддерживающей процессы постоянного совершенствования и инноваций, управления изменениями);
2. Кадры (соответствие персонала компетенциям госслужащего, необходимого для успешной работы в условиях цифровой экономики);
3. Процессы (применение практик процессного управления, таких как реинжиниринг, методы процессной оптимизации, бережливое производство, дизайн-мышление);
4. Цифровые продукты (анализ существующих цифровых продуктов и деятельности, связанной с ними. Продуктом здесь является решение потребности или проблемы пользователя, несущее в себе ценность для него);
5. Уровень аналитики и использование математических моделей;
6. Данные (доступ к необходимым данным в режиме реального времени с обеспечением необходимого уровня безопасности; полнота и качество данных для принятия решений);
7. Инфраструктура (доступ к современной цифровой инфраструктуре, обеспечение работы на всех типах устройств).
Организаторами семинара было также предложено организовывать ежемесячные встречи по повышению уровня цифровой зрелости внутри Счетных палат.
В них сотрудники смогли бы представить свои лучшие практики и наработки по цифровой зрелости. Профильные департаменты смогли бы представить новые подходы для проведения аудита и получить обратную связь по результатам каждой встречи.
В случае проведения подобной целенаправленной работы был выдвинут прогноз о том, что через год многократно вырастут темпы создания цифровых решений и продуктов.