Осиё ва Европадаги муддати ўтган кредитлар – сабаблари, оқибатлари ва уларнинг ечим стратегиялари
Австрия Республикасида фаолият юритаётган Бирлашган Вена институти (Joint Vienna Institute, JVI) томонидан “Осиё ва Европадаги муддати ўтган кредитлар – сабаблари, оқибатлари ва ечим стратегиялари” (“Nonperforming Loans in Asia and Europe—Causes, Impacts, and Resolution Strategies”) мавзусида илмий вебинар ташкил қилинди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг масъул ходимлари иштирок этди.
Вебинар Осиё тараққиёт банки ва Европа марказий банки томонидан амалга оширилган махсус илмий тадқиқотлар натижаларига бағишланди. Унда Осиё ва Европада “муддати ўтган кредитлар” сонининг ошиши, сабаб ва оқибатлари ҳамда сиёсий ечимлари юзасидан асосий тушунчалар берилди.
Вебинарда “муддати ўтган кредитлар” масаласини ҳал қилишга қаратилган экотизимни ривожлантириш, маълумотлар ассимметриясини бартараф этиш, молиявий бозор инфратузилмасини такомиллаштириш, қонунчилик базаси ва суд салоҳиятини ошириш мавзуларига урғу берилди.
Сўнг соҳа экспертлари ва тадқиқотчилари томонидан “муддати ўтган кредитлар” эволюцияси ва бошқаруви масалалари муҳокама қилиниб, Марказий ва Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё минтақаларига алоҳида фокус қаратилди.
≈ ≈ ≈
Бирлашган Вена институти (Joint Vienna Institute) минтақавий ўқув марказ бўлиб, у Марказий, Шарқий ва Жанубий-Шарқий Европа, Кавказ ва Марказий Осиё мамлакатларидаги давлат сектори ходимларини касбий билим ва малакасини оширишга қаратилган тадбирлар амалга оширади.
У 1992 йилда Австрия федерал молия вазирлиги, Австрия Миллий банки, Халқаро Валюта Жамғармаси ва бошқа халқаро ташкилотлар томонидан ташкил этилган.

Просроченные кредиты в Азии и Европе – причины, последствия и стратегии решения
Объединенным венским институтом (Joint Vienna Institute) в Австрийской Республике был организован вебинар на тему “Просроченные кредиты в Азии и Европе – причины, последствия и стратегии решения” (“Nonperforming Loans in Asia and Europe—Causes, Impacts, and Resolution Strategies”).
В нем приняли участие сотрудники Счетной палаты Республики Узбекистан.
Вебинар был посвящен обсуждению результатов специального научного исследования, проведенного Азиатским банком развития и Европейским центральным банком. В нем содержатся основные тезисы причин и последствий увеличения количества «просроченных кредитов» в Азии и Европе, а также политических решений этих проблем.
Особое внимание было уделено развитию экосистемы, нацеленной на решение проблем «просроченных кредитов», преодолению асимметрии базы данных, совершенствованию инфраструктуры финансового рынка, усилению правовой базы и потенциала судебной системы.
Затем эксперты этой сферы обсудили вопросы эволюции и управления «просроченными кредитами», поставив особый акцент на регионы Центральной и Восточной Европе, Кавказа и Центральной Азии.
≈ ≈ ≈
Объединенный Венский институт (Joint Vienna Institute) – это региональный учебный центр, который организует мероприятия, направленные на повышение профессиональных знаний и навыков сотрудников государственного сектора в странах Центральной, Восточной и Юго-Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии.
Он учрежден в 1992 году Федеральное министерством финансов Австрии, Национальным банком Австрии, Международным валютным фондом и рядом других международных организаций.