«Ўзаро тажриба барча учун манфаатлидир»
Ўзбекистон Республикасини ислоҳ қилиш ва ривожлантиришнинг ҳозирги босқичида мамлакатимиз Ҳисоб палатаси илғор халқаро тажрибалар асосида давлат молиявий ресурсларини самарали бошқариш ҳамда бюджет маблағларидан мақсадли ва оқилона фойдаланиш устидан давлат молиявий назорати тизимини такомиллаштиришни ўз олдига мақсад қилиб қўйган.
Молиявий назорат тизимини тубдан ислоҳ қилиш эҳтиёжлари ортиб бораётганини ҳисобга олган ҳолда 2021 йилнинг 27 август куни “Давлат молиявий назорати тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармони қабул қилинди.
Унда давлат раҳбари томонидан Олий аудит органларининг халқаро стандартлари (ISSAI) асосида, халқаро тажрибадан келиб чиқиб, республикада янги молиявий, самарадорлик, мувофиқлик ҳамда фуқаролар иштирокидаги аудитнинг миллий стандартларини ишлаб чиқиш ва Ҳисоб палатасининг назорат тадбирларини ушбу стандартларга мувофиқ ўтказиш вазифаси юклатилди.
Ушбу стандартларни ҳаётга татбиқ этиш, бу борада халқаро тажрибаларни ўрганиш мақсадида Президентимиз Фармони билан 2022 йил 1 октябрга қадар Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасига Олий аудит органларининг халқаро ташкилоти (INTOSAI)га аъзо бўлиш вазифаси юклатилди.
INTOSAI 1953-йилда ташкил этилган ва БМТга аъзо мамлакатлардаги олий аудит институтларини бирлаштирувчи юқори нуфузга эга бўлган автоном халқаро ташкилот саналади. 2021 йил ҳолатига кўра, ушбу ташкилотга 195 мамлакатнинг Олий аудит органлари аъзо бўлган. Ушбу форматдаги халқаро тузилмага аъзо бўлишдан Ўзбекистон манфаатдор.
INTOSAI ташкилотининг шиори: “Experientia Mutua Omnibus Prodest”
(яъни, “Ўзаро тажриба барча учун манфаатлидир”).
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан ташқи сиёсатда халқаро ташкилотлар ва молиявий институтлар билан кўп томонлама муносабатлар ўрнатиш ва ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Хусусан, Давлатимиз Раҳбари жорий йилнинг 6 ноябрь куни расмий инаугурация маросимида сўзлаган нутқида халқаро ихтисослашган тузилмалар билан ҳамкорлигимизни янги, амалий маъно-мазмун билан бойитамиз, деб таъкидлаган эди.
Президентимиз ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси томонидан INTOSAI ташкилотига аъзо бўлишнинг мазмуний ва ташкилий жиҳатлари устида фаол иш олиб борилди.
Хусусан, аъзо бўлиш жараёнини жадаллаштириш мақсадида ташкилотга 2019-2022 йилларда раислик қилувчи Россия Федерацияси Ҳисоб палатаси раиси Алексей Кудрин ва ташкилотнинг Бош котиби, Австрия Олий аудит органи раҳбари Маргит Кракер билан мунтазам конструктив мулоқот амалга оширилди.
Шунингдек, Бошқарув Кенгаши таркибига кирувчи 18 та давлатнинг Олий аудит органлари раҳбарлари билан Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг INTOSAI га кириш ташаббусини қўллаб-қувватлаш юзасидан музокаралар олиб борилди.
Жорий йилнинг 23 ноябр куни бўлиб ўтган INTOSAI Бошқарув Кенгашининг навбатдаги 75-сессиясида Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ушбу ташкилотга тўлақонли аъзо сифатида қабул қилинди.
Бу, авваламбор, Ўзбекистон Республикасининг очиқлик ва шаффофлик тамойилларига асосланиб халқаро ҳамжамият билан конструктив мулоқотининг маҳсулидир.
INTOSAI тузилмасига интеграциялашув Ўзбекистонда ташкил қилинган давлат молиявий назорати тизими учун бир қатор тизимли афзалликлар беради, хусусан:
- унинг салоҳиятини ривожлантириш ва самарадорлигини ошириш;
- давлат секторини самарали назорат қилишнинг янги стандартларини ўзлаштириш;
- илғор ғоялар, хорижий тажриба ва ноу-хау алмашинуви;
- халқаро ҳамжамият доирасида эътироф этилган жамоатчилик овозига эга бўлиш имконияти.
Яъни, INTOSAI ташкилотига аъзолик Ўзбекистон учун давлат секторидаги аудитнинг нуфузли халқаро стандартларга мослаштириш имкониятини беради.
Мазкур стандартлар мамлакатимизда молиявий назорат жараёнининг шаффофлигини ошириш, аудиторлик фаолияти сифатини таъминлашга хизмат қилади. Натижада, бу давлат молиявий назорати органлари ҳамда аудит натижаларига нисбатан кенг жамоатчилик ишончининг ошишига олиб келади.
Ҳисоб палатаси INTOSAI га аъзо бўлган хорижий давлатлар олий аудит органлари билан ҳамкорликни ривожлантиришни режалаштирган.

«Взаимный опыт полезен для всех»
На современном этапе реформирования и развития Республики Узбекистан перед Счетной палатой нашей страны поставлена цель совершенствования системы государственного финансового контроля за эффективным управлением государственными финансовыми ресурсами, целевым и рациональным использованием бюджетных средств на основе передового международного опыта.
С учетом растущей необходимости реагирования на потребности переориентации финансового контроля 27 августа 2021 г. был принят Указ Президента Республики Узбекистан “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного финансового контроля”.
В нем главой государства была поставлена задача разработки новых национальных стандартов финансового аудита, аудита эффективности, аудита соответствия и аудита с участием граждан на основе Международных стандартов высших органов аудита (ИССАИ), а также организации деятельности Счетной палаты в соответствии с этими стандартами.
И в целях внедрения этих стандартов, изучения международного опыта в данной сфере Указом Президента поставлена задача вступления Счетной палаты Республики Узбекистан в состав Международной организации высших органов аудита (INTOSAI) до 1 октября 2022 года.
INTOSAI является авторитетной автономной международной организацией, основанной в 1953 г. и объединяющей высшие органы аудита в странах ООН. По состоянию на 2021 г. в её состав входили 195 членов, представленных высшими органами аудита. Члены INTOSAI являются одновременно главными внешними ревизорами ООН. Узбекистан заинтересован во вхождении в международную структуру такого формата.
Девизом INTOSAI является –
«Experientia Mutua Omnibus Prodest»
(т.е., «Взаимный опыт полезен для всех»).
Во внешней политике Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев уделяет особое внимание установлению и развитию многосторонних отношений с международными организациями и финансовыми институтами.
В частности, в своем выступлении на официальной церемонии инаугурации 6 ноября т.г. глава нашего государства отметил, что Узбекистан будет “наполнять новым практическим содержанием” наше сотрудничество с международными специализированными структурами смыслом.
По инициативе нашего Президента Счетной палатой Республики Узбекистан велась активная работа по содержательным и процедурным аспектам вступления в эту организацию.
В целях ускорения процесса присоединения был налажен регулярный конструктивный диалог с председателем Счетной палаты Российской Федерации Алексеем Кудриным, председательствующей в данной организации в 2019-2022 гг., и генеральным секретарем организации, председателем Счетной палаты Австрии Маргит Кракер.
Также были проведены переговоры с руководителями высших органов аудита 18 государств-членов, входящих в состав Управляющего совета INTOSAI, о поддержке инициативы присоединения Счетной палаты Республики Узбекистан в эту организацию.
На очередной 75-сессии Управляющего Совета INTOSAI, прошедшей 23 ноября т.г., было объявлено единогласным решением принятие Счетной палаты Республики Узбекистан в его состав в качестве полноправного члена.
Это стало возможным, прежде всего, как результат конструктивного диалога Республики Узбекистан с международным сообществом, основанного на принципах открытости и прозрачности.
Интеграция в структуру INTOSAI предоставит ряд новых преимуществ для созданной в Узбекистане системы государственного финансового, а именно:
- развитие ее потенциала, усовершенствование ее эффективности;
- освоение новых стандартов для эффективного контроля государственного сектора;
- обмен передовыми идеями, международным опытом и ноу-хау;
- возможность иметь признанный общественный голос в рамках международного сообщества.
В более широком смысле, членство в INTOSAI предоставит Узбекистану возможность приобщения к авторитетным международным стандартам аудита в государственном секторе.
Эти стандарты служат для повышения прозрачности процесса финансового контроля и обеспечения качества аудиторской деятельности в нашей стране. В результате это приведет к росту доверия населения к органам государственного финансового контроля и результатам мероприятий аудита.
Счетная палата планирует развивать сотрудничество с высшими органами аудита зарубежных стран-членов INTOSAI.