ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИНИНГ “2022 ЙИЛ УЧУН ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ДАВЛАТ БЮДЖЕТИ ТЎҒРИСИДА”ГИ ҚОНУНИ ЛОЙИҲАСИ ВА 2022 ЙИЛ УЧУН БЮДЖЕТНОМА БЎЙИЧА ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ҲИСОБ ПАЛАТАСИНИНГ ХУЛОСАСИ ЮЗАСИДАН
Ўзбекистон Республикасининг Бюджет кодекси ва “Ўзбекистон Республикасининг Ҳисоб палатаси тўғрисида”ги Қонунига мувофиқ Ҳисоб палатаси томонидан “2022 йил учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонун лойиҳаси экспертизаси ва 2022 йил учун Бюджетнома таҳлили амалга оширилди.
Қонун лойиҳаcи ва 2022 йил учун Бюджетнома мамлакатни келгуси даврда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг асосий йўналишларига мувофиқ ишлаб чиқилган ва сўнгги беш йилда амалга оширилаётган ислоҳотларни тизимли давом эттиришга қаратилган.
Жумладан, 2022 йил учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети лойиҳасини шакллантириш жараёнида бюджет маблағларини тақсимловчиларнинг ривожлантириш дастурларини амалга ошириш учун талаб этиладиган маблағлар миқдори ва мақсадли индикаторлар белгиланган.
Бунда, Давлат бюджети ҳисобидан ривожлантириш дастурлари мавжуд бўлмаган айрим вазирлик ва идораларнинг мақсадли индикаторлари уларнинг стратегик мақсадларидан келиб чиққан ҳолда шакллантирилган.
Ушбу мақсадли индикаторлар “2022 йил учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонун ижросини таъминлаш бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан қабул қилинадиган қарор билан тасдиқланиши назарда тутилган.
Қонун лойиҳасида, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 13 апрелдаги “Бюджет жараёнида фуқароларнинг фаол иштирокини таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-5072-сонли қарорига асосан 2022 йилда республиканинг барча туман ва шаҳарларида тегишли бюджетларнинг тасдиқланган умумий харажатларининг 5 фоизини жамоатчилик фикри асосида шакллантирилган тадбирларни молиялаштиришга йўналтириш кўзда тутилмоқда.
Бюджет кодексининг 96-моддаси ва “Ўзбекистон Республикасининг Ҳисоб палатаси тўғрисида”ги Қонунга мувофиқ Ҳисоб палатаси томонидан Ўзбекистон Республикасининг “2022 йил учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонуни лойиҳаси ва 2022 йил учун Бюджетнома бўйича Хулоса тайёрланди.
Хулосани тайёрлаш жараёнида Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетлари, шунингдек солиқ ва бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари лойиҳаларининг мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг устувор йўналишлари, соҳалар бўйича мақсадлари, вазифалари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарорлари ва топшириқларига мувофиқлиги ўрганиб чиқилди.
Ҳисоб палатаси томонидан солиқ солиш базасидаги ўзгаришлар, ишлаб чиқариш ҳажмларидаги ўсиш кўрсаткичлари, солиқ маъмурчилигидаги ўзгаришлар ва солиқ имтиёзлари таркиби таҳлил қилиниб, бюджет даромадлари прогнози белгиланишида айрим тушумларнинг манбалари етарли эмаслиги ёки тўлиқ ҳисобга олинмаганлиги аниқланиб, Лойиҳага тегишли тузатишлар киритиш тавсия этилди.
Шунингдек, солиқ ва бюджет сиёсатининг асосий йўналишлари лойиҳаси бўйича бир қатор таклифлар киритилди.
Жумладан, фуқароларга мулкий муносабатларни амалга оширишда давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнларини енгиллаштириш ва мулк ҳуқуқини тўлақонли тасарруф этишга қулай шароитларни яратиш мақсадида, жисмоний шахслар учун кўчмас ва кўчар мулкни расмийлаштиришда ундириладиган давлат божлари ва йиғимлар миқдорини (мулкларни қийматига мутаносиб равишда) қайта кўриб чиқиш (унификация қилиш) тўғрисида тавсиялар берилди.
Бундан ташқари, хулосада Лойиҳадаги бюджет соҳасидаги муносабатларни тартибга солишга оид нормалар бўйича Бюджет кодексига Қонун лойиҳаси билан бир вақтнинг ўзида ўзгартиришлар киритиш тавсия этилди.
Масалан, Олий Мажлис палаталари томонидан биринчи даражали бюджет маблағларини тақсимловчиларнинг харажатлар режасига 10 фоиз ва ундан ортиқ миқдорда киритиладиган ўзгартиришларни кўриб чиқишда, Вазирлар Маҳкамасига Ҳисоб палатасининг хулосасини олиш таклиф қилинди.

О ЗАКЛЮЧЕНИИ СЧЕТНОЙ ПАЛАТЫ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ПО ПРОЕКТУ ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН «О ГОСУДАРСТВЕННОМ БЮДЖЕТЕ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН НА 2022 ГОД» И БЮДЖЕТНОМУ ПОСЛАНИЮ НА 2022 ГОД
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Узбекистан и Законом «О Счетной палате Республики Узбекистан» Счетной палатой проведена экспертиза проекта Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год» и анализ Бюджетного послания на 2022 год.
Проект Закона и Бюджетное послание на 2022 год разработаны в соответствии с приоритетными направлениями социально-экономического развития страны и направлены на продолжение осуществляемых в последние пять лет реформ.
В частности, при формировании проекта Государственного бюджета Республики Узбекистан предусмотрены средства, необходимые для реализации программ развития распорядителей бюджетных средств и определены целевые индикаторы.
При этом, для отдельных министерств и ведомств, не имеющих программ развития за счет средств Государственного бюджета, целевые индикаторы сформированы исходя из стратегических целей.
Утверждение данных индикаторов предусматривается при принятии Президентом Республики Узбекистан постановления по обеспечению исполнения Закона Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год».
В проекте Закона предусмотрено в 2022 году во всех районах и городах республики 5 процентов утвержденных общих расходов соответствующих бюджетов направлять на финансирование мероприятий, сформированных на основе общественного мнения в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2021 года “О дополнительных мерах по обеспечению активного участия граждан в бюджетном процессе” №ПП-5072.
Счетной палатой в соответствии со статьей 96 Бюджетного кодекса и Законом «О Счетной палате Республики Узбекистан» подготовлено Заключение по проекту Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2022 год» и Бюджетному посланию на 2022 год.
В ходе подготовки Заключения изучено соответствие проектов Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов, а также основных направлений налоговой и бюджетной политики приоритетным направлениям социально-экономического развития страны, целевым задачам отраслей, а также решениям и поручениям Президента Республики Узбекистан.
Проведен анализ изменений в налогооблагаемой базе, показателей роста объемов производства, изменений в налоговом администрировании, а также структуры налоговых льгот и выявлено, что при прогнозировании доходов бюджета по отдельным поступлениям источники определены в недостаточном объеме или не полностью учтены. По результатам анализа рекомендовано внесение соответствующих поправок в Проект.
Также внесены ряд предложений по проекту основных направлений налоговой и бюджетной политики.
В частности, в целях упрощения процесса государственной регистрации и создания благоприятных условий гражданам для полноценного распоряжения имущественными правами внесена рекомендация пересмотреть (унифицировать) размеры государственных пошлин и сборов, взимаемых с физических лиц при регистрации движимого и недвижимого имущества (пропорционально их стоимости).
Кроме того, в Заключении рекомендовано одновременно с проектом Закона внести изменения в Бюджетный кодекс, исходя из предусмотренных в Проекте норм, регулирующих правоотношения в бюджетной сфере.
Например, при рассмотрении палатами Олий Мажлиса Республики Узбекистан изменений плана расходов распорядителей бюджетных средств первого уровня на 10 и более процентов, Кабинету Министров предложено вносить заключение Счетной палаты.