Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатларнинг олий молиявий назорати органлари раҳбарлари Кенгашига аъзо бўлди
2017−2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг Ҳаракатлар Стратегиясидаги устувор йўналишларига мувофиқ, мамлакатимизни халқаро муносабатлардаги ўрни ва ролини ошириш ҳамда халқаро нуфузини мустаҳкамлаш мақсадида Ҳисоб палатаси томонидан халқаро ҳамкорлик борасида амалий ишлар олиб борилмоқда.
Жумладан, Олий молиявий назорат органлари ҳалқаро ташкилотларига аъзо бўлиш ва ҳамкорликни йўлга қўйиш ишлари амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси томонидан Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатларнинг олий молиявий назорат органлари раҳбарлари Кенгашига кириш масаласида Кенгаши Котибияти ҳисобланадиган Россия Федерациясининг Ҳисоб палатаси билан музокаралар олиб борилди.
Мазкур Кенгаш 2000 йилда давлат молиявий назорати соҳасида ўзаро алоқаларни мустаҳкамлаш, фаолиятни мувофиқлаштириш ва тажриба алмашиш мақсадида ташкил этилган.
Кенгаш – Олий молиявий назорат органларининг халқаро ташкилоти (INTOSAI), Олий молиявий назорат органларининг Европа ташкилоти (EUROSAI) ва Олий молиявий назорат органларининг Осиё ташкилоти (ASOSAI) принциплари асосида фаолият юритадиган, сиёсий бўлмаган мустақил ташкилот ҳисобланади.
Унинг асосий мақсадларидан бири Давлат молиявий назорати тизимида самарадорликни ошириш ва Кенгашга аъзо давлатларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши борасидаги ҳаракатларини ўзаро мувофиқлаштириш ҳамда миллий хусусиятлар ва умумий манфаатларни ҳисобга олган ҳолда давлатларда ташқи молиявий назорат тизимини ривожлантириш бўйича ўзаро ғоялар, тажрибалар ва ташаббусларни алмашишдан иборатдир.
Кенгашга шу кунгача 10 та, Россия Федерацияси, Украина, Белоруссия, Қозоғистон Республикаси, Озарбайжон Республикаси, Грузия, Арманистон Республикаси, Тожикистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси ва Молдова Республикасининг олий молиявий назорати органлари аъзо бўлган.
Бугун, 2021 йил 26 март куни Кенгашнинг навбатдаги 19-сессияси ўтказилиб, унда Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигига аъзо давлатларнинг олий молиявий назорати органлари раҳбарлари «Олий назорат органларининг COVID-19 пандемияси шароитида ривожланиш мақсадларига эришишдаги ўрни» мавзусида маъруза қилишди.
Шунингдек, Кенгаш сессиясида Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасини Кенгашга қабул қилиш масаласи кўриб чиқилди ва барча Кенгаш аъзолари томонидан бир овоздан маъқулланди.
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси илк бор ушбу Кенгашга янги 11-аъзо сифатида қўшилди.
Мазкур сессияда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари Баҳодир Турабов, халқаро Кенгаш аъзоларига миннатдорчилигини билдирган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ҳар томонлама халқаро ҳамкорликни йўлга қўйишга тайёрлигини билдириб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг ушбу Кенгашга аъзо бўлиши орқали давлат молиявий назорати соҳасида мустаҳкам алоқаларни ўрнатиш, самарали ва манфаатли ўзаро билим ва тажриба алмашиш учун асос яратиш, соҳадаги долзарб назарий ва амалий муаммолари бўйича семинарлар, конференциялар, ихтисослаштирилган курслар, қўшма тадқиқотларни ташкил қилиш кўзланмоқда.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг ушбу Кенгашга кириши келгусида 190 дан ортиқ давлатлар аъзо бўлган Олий молиявий назорат органларининг халқаро ташкилоти каби нуфузли халқаро ташкилотларга аъзо бўлиши учун қўйилган биринчи қадамлардан бири бўлди.

Счетная палата Республики Узбекистан вступила в Совет руководителей высших органов финансового контроля государств – участников Содружества Независимых Государств
В соответствии с приоритетными направлениями Стратегии действий по развитию Республики Узбекистан в 2017 — 2021 годах в целях повышения роли в международных отношениях и укрепления международного престижа страны Счетной палатой проводятся практические работы в сфере международного сотрудничества.
В частности, осуществляются меры по вступлению в международные организации высших органов финансового контроля и налаживанию взаимоотношений.
Счетной палатой Республики Узбекистан были проведены переговоры по вопросу вступления в Совет руководителей высших органов финансового контроля государств – участников Содружества Независимых Государств со Счетной палатой Российской Федерации, являющейся Секретариатом Совета.
Вышеуказанный Совет образован в 2000 году в целях укрепления взаимодействия, координации деятельности и обмена опытом в сфере государственного финансового контроля.
Совет является неполитической, независимой организацией, осуществляющей деятельность на основе принципов Международной организации высших органов финансового контроля (INTOSAI), Организации высших органов финансового контроля Европы (EUROSAI), Азиатской организации высших органов финансового контроля (ASOSAI).
Одной из основных его целей является повышение эффективности системы Государственного финансового контроля, координация деятельности по социально-экономическому развитию стран – членов Совета, а также обмен идеями, опытом и инициативами по развитию системы внешнего финансового контроля, с учетом национальных особенностей и общих интересов.
До сегодняшнего дня членами Совета являлись Высшие органы финансового контроля 10-ти стран, Российской Федерации, Украины, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Азербайджанской Республики, Грузии, Республики Армения, Республики Таджикистан, Кыргызской Республики и Республики Молдова.
Сегодня, 26 марта 20212 года проведена 19-ая сессия Совета, на котором выступили с докладами руководители высших органов финансового контроля государств – участников Содружества Независимых Государств на тему «Роль ВОА в достижении целей устойчивого развития в условиях пандемии COVID-19».
Также на сессии Совета был рассмотрен вопрос вступления в Совет Счетной палаты Республики Узбекистан и единогласно одобрен всеми членами Совета.
Счетная палата Республики Узбекистан впервые вступила в данный Совет в качестве нового 11-го члена.
На данной сессии первый заместитель председателя Счетной палаты Республики Узбекистан выразил благодарность членам международного Совета и заявил о готовности Счетной палаты Республики Узбекистан к развитию всестороннего международного сотрудничества
От вступления Счетной палаты Республики Узбекистан в данный Совет ожидается установление крепких взаимоотношений, создание основ для эффективного и взаимовыгодного обмена знаниями и опытом в сфере государственного финансового контроля, организация семинаров, конференций, специализированных курсов, совместных исследований по актуальным теоретическим и практическим проблемам.
Наряду с этим, вступление Счетной палаты Республики Узбекистан в данный Совет является одним из начальных шагов для вступления в последующем в такие престижные международные организации, как Международная организация высших органов финансового контроля, членами которой являются более 190 стран.