“Яширин иқтисодиёт ва коррупцияга қарши мувофиқлик тизими”ни жорий этиш бошланди
Мамлакатимизда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш, давлат ва жамият қурилишининг барча соҳаларида коррупциоген омилларга чек қўйишга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар изчил амалга оширилмоқда.
Хусусан, Президентимизнинг жорий йилнинг 29 июнда қабул қилинган “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони коррупцияга оид хавф-хатарларни баҳолаш тизимини такомиллаштириш ҳамда давлат хизматига ҳалоллик стандартларини жорий этиш бўйича амалга оширилаётган ислоҳотларда улкан қадам бўлди.
Фармон ижроси доирасида вазирлик ва идораларда коррупциянинг хар қандай кўринишига чек қўйиш бўйича тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, Давлат раҳбарининг топшириғига асосан Ҳисоб палатаси, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва бошқа манфаатдор идоралар билан биргаликда вазирлик ва идораларда “яширин иқтисодиёт ва коррупцияга қарши мувофиқлик тизими”ни изчил жорий этмоқда.
Бугунги кунда 26 та вазирлик ва идораларда Яширин иқтисодиёт ва коррупцияга қарши курашиш ҳамда унинг олдини олиш юзасидан 7 та йўналишда ўртача 40 тадан ортиқ аниқ тадбирларни ўз ичига олган кенг қамровли “Йўл хариталари” ишлаб чиқилиб, жорий йилда ушбу вазирлик ва идораларда “коррупцияга қарши мувофиқлик” тизимини жорий этилиши кўзда тутилмоқда.
Ушбу тадбирлар ижроси доирасида Ҳисоб палатаси, Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ҳамда Стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш агентлиги томонидан жорий йилнинг 25 сентябрь куни 30 га яқин вазирлик ва идораларнинг 100 дан ортиқ вакиллари учун нуфузли хорижий экспертлар иштирокида онлайн вебинар ташкил этилди.
Унда “Яширин иқтисодиёт ва коррупцияга қарши курашиш менежмент тизими ИСО 37001 стандартининг аҳамияти” мавзусида тақдимот ўтказилди. Маърузада коррупцияга қарши мувофиқлик тизими хусусида маълумот берилди.
Вебинар давомида касбий одоб-ахлоқ қоидаларига риоя этилиши ва манфаатлар тўқнашувининг олди олинишини таъминлаш бўйича амалий чора-тадбирларни бажариш орқали тегишли соҳада коррупцияга оид ҳуқуқбузарликларга имкон яратаётган сабаблар ва шарт-шароитларни таг-томири билан йўқотиш юзасидан тавсиялар берилди.

Начато внедрение «Системы по противодействию теневой экономике и коррупции»
В нашей стране последовательно реализуются масштабные реформы, направленные на предотвращение и противодействие коррупции, предусматривающие устранение коррупциогенных факторов во всех сферах государственного и общественного строительства.
В частности, Указ Президента Республики Узбекистан от 29 июля текущего года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан» стал важным шагом по совершенствованию системы оценки коррупционных рисков и внедрению стандартов добропорядочности в систему государственной службы.
В рамках реализации Указа в министерствах и ведомствах проводится системная работа по пресечению любых форм коррупции.
Согласно поручению Главы государства, Счетная палата совместно
с Агентством по противодействию коррупции, правоохранительными органами и другими соответствующими ведомствами постепенно внедряет «Систему по противодействию теневой экономике и коррупции»
в министерствах и ведомствах.
На сегодняшний день в 26 министерствах и ведомствах разработаны «Дорожные карты» по 7 направлениям, содержащие более 40 конкретных мероприятий, направленны на борьбу с коррупцией и предотвращению теневой экономики, а также внедрению в этом году системы комплаенс –контроля.
В рамках данных мероприятий 25 сентября текущего года со стороны Счетной палаты, Агентства по противодействию коррупции и Агентства по стандартизации, метрологии и сертификации с участием зарубежных экспертов организован семинар в форме онлайн-вебинара для представителей
30 министерств и ведомств
Состоялась презентация «Значение стандарта ISO 37001 в системе управления теневой экономикой и борьбе с коррупцией», подробная представлена информация о системе антикоррупционного комплаенс-контроля.
В ходе вебинара были даны рекомендации по устранению причин
и условий, способствующих коррупционным правонарушениям
в соответствующей сфере путем реализации практических мер по обеспечению соблюдения правил профессиональной этики