ТУРАБОВ БАХОДИР ТУХТАМИШОВИЧ ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ҲИСОБ ПАЛАТАСИ РАИСИНИНГ БИРИНЧИ ЎРИНБОСАРИ ЛАВОЗИМИГА ТАЙИНЛАНДИ
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 15 сентябрдаги ПФ-6063-сонли Фармони билан Турабов Баходир Тухтамишович Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси Раисининг биринчи ўринбосари лавозимига тайинланди.
Баҳодир Турабов 1972 йил Сурхондарё вилоятида туғилган.
1994 йил Тошкент молия институтини иқтисодчи мутахассислиги, 2000 йил Банк-молия академиясини молия мутахассислиги бўйича тамомлаган. 2007 йилда иқтисод фанлари номзоди илмий даражасини олган.
Б.Турабов 2011-2015 йилларда Молия вазирлиги бошқарма бошлиғи, Бош бошқарма бошлиғи вазифасида меҳнат қилган.
2015-2017 йилларда “Ўзпахтасаноатэкспорт” холдинг компанияси Бош бошқарма бошлиғи лавозимида фаолият олиб борган.
2017-2018 йилларда Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси бош инспектори, шўъба мудири сифатида самарали меҳнат қилган.
2018-2019 йилларда Ўзбекистон Республикаси Давлат солиқ қўмитасида раис ўринбосари вазифасида ишлаган.
2019 йил сентябрдан тайинловга қадар Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси Раиси ўринбосари лавозимида ишлаб келган.

ТУРАБОВ БАХОДИР ТУХТАМИШОВИЧ НАЗНАЧЕН НА ДОЛЖНОСТЬ ПЕРВОГО ЗАМЕСТИТЕЛЯ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ СЧЕТНОЙ ПАЛАТЫ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Указом Президента Республики Узбекистан от 15 сентября 2020 года №УП-6063 Турабов Баходир Тухтамишович назначен на должность первого заместителя председателя Счетной палаты Республики Узбекистан.
Турабов Баходир родился в 1972 году в Сурхандарьинской области.
В 1994 году окончил Ташкентский финансовый институт по специальности “Экономист”, в 2000 году Банковско-финансовую академию по специальности “Финансы”. В 2007 году получил научную степень кандидата экономических наук.
Б.Турабов в 2011-2015 годах работал начальником управления, начальником Главного управления в Министерстве финансов Республики Узбекистан.
В 2015-2017 годах осуществлял трудовую деятельность на должности начальника Главного управления в холдинговой компании “Ўзпахтасаноатэкспорт”.
В 2017-2018 годах работал главным инспектором, заведующим сектором Счетной палаты Республики Узбекистан.
В 2018-2019 годах работал в должности заместителя председателя Государственного налогового комитета Республики Узбекистан.
До назначения на должность с сентября 2019 года занимал должность заместителя председателя Счётной палаты Республики Узбекистан.