МАКТАБГАЧА ТАЪЛИМИ ВАЗИРЛИГИ ТИЗИМИДА ДАВЛАТ БЮДЖЕТИ МАБЛАҒЛАРИДАН ФОЙДАЛАНИШ САМАРАДОРЛИГИ ВА МАҚСАДЛИЛИГИ ТАҲЛИЛ ҚИЛИНДИ
Ҳисоб палатаси томонидан ижтимоий соҳанинг муҳим бўғинларидан бири, Мактабгача таълими вазирлиги тизимидаги ташкилотларни 2018-2019 йиллардаги бюджет ва бюджетдан ташқари маблағлардан фойдаланиш самарадорлиги ҳамда 2020 йилги харажатларини мақбуллаштириш имкониятлари юзасидан вазирликнинг Ички аудит ва молиявий назорат хизмати билан ҳамкорликда ўрганиш ўтказилди.
Ўрганиш натижасида Мактабгача таълими вазирлиги тизими ташкилотлари томонидан жами 48,3 млрд.сўмлик молиявий хато ва камчиликларга йўл қўйилганлиги маълум бўлди.
Жумладан, тизимда хизмат кўрсатувчи ходимларнинг ойлик иш ҳақиси учун ажратилган маблағларнинг 7,2 млрд. сўми қуйи бўғинлардаги айрим мансабдорлар томонидан йўл қўйилган ноқонуний ўзлаштириш, ортиқча тўловлар ва ўғирлик натижасида талон-тарож қилинган.
Сохта таомномалар тузиб, ҳақиқатда сарфланмаган озиқ-овқат маҳсулотларини харажатга чиқариш ва камомадларга йўл қўйиш орқали 3,6 млрд.сўмлик маблағ ноқонуний ўзлаштирилган.
Сарёғ сифатида 2,2 млрд.сўмлик истеъмолга яроқсиз “СПРЕД” (ўсимлик мойи ва сут ёғининг аралашмаси) ва ёғлилик даражаси меъёрдан паст бўлган “сариёғ” маҳсулотлари, 10,1 млрд.сўмлик ветеринария назоратидан ўтказилмаган 309,4 тонна гўшт маҳсулотлари харид қилиниб, тарбияланувчиларни овқатланиши учун сарфланган.
Тарбияланувчилар сонини яшириш, ота-оналар тўловларини кассага кирим қилмаслик орқали 497,7 млн.сўм маблағлар ноқонуний ўзлаштирилган.
Харидларнинг рақобатга асосланган усулларини четлаб ўтиб, “Давлат харидлари тўғрисида”ги қонун талабларига зид равишда 253 та ҳолатда 11,3 млрд.сўмлик шартномалар тузилган.
Бундан ташқари, харид қоидаларини бузган ҳолда қиммат нархларда ҳамда стандартга жавоб бермайдиган 8,8 млрд.сўмлик товар-моддий бойликлар харид қилинган.
Тизимда амалга оширилган ўрганиш натижаси бўйича аниқланган ҳолатларни бартараф этиш ва уларни келгусида такрорламаслик юзасидан Ҳисоб палатаси томонидан 26 та йўналиш бўйича 75 та таклифлар ишлаб чиқилди, тизим ташкилотларига тегишли кўрсатмалар берилди.
Ушбу таклифлар асосида Мактабгача таълим вазирлиги томонидан тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда йўл харитаси ишлаб чиқилиши белгиланди.
Амалдаги 16 та меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларга ўзгартиришлар киритиш, молиявий ва услубий йўналишларни ўзида мужассамлайдиган ахборот тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар берилди.

ПРОВЕДЕН АНАЛИЗ ЭФФЕКТИВНОГО И ЦЕЛЕВОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ СРЕДСТВ ГОСУДАРСТВЕННОГО БЮДЖЕТА В СИСТЕМЕ МИНИСТЕРСТВА ДОШКОЛЬНОГО ОБРАЗОВАНИЯ
Счетной палатой совместно со службой внутреннего аудита, финансового и правового контроля Министерства дошкольного образования проведено изучение эффективного использования в 2018-2019 годах бюджетных и внебюджетных средств организациями системы Министерства дошкольного образования, одной из важных звеньев социальной сферы, а также возможности оптимизации расходов 2020 года.
По результатам изучения выявлены нарушения и недостатки на сумму 48,3 млрд.сум, допущенные организациями Министерства дошкольного образования.
В том числе, за счет средств, выделенных на заработную плату работников системы, отдельными должностными лицами нижестоящих звеньев министерства путем незаконного присвоения, излишних выплат и хищений расхищены 7,2 млрд. сум.
Путем составления фальшивых меню и списания фактически неизрасходованных продуктов питания, допущения недостач незаконно присвоены 3,6 млрд.сум.
Закуплены и использованы для питания воспитанников в качестве сливочного масла непригодный к употреблению “СПРЕД” (смесь растительных масел и молочных жиров) и масло с низким процентом жирности на сумму 2,2 млрд.сум, не прошедшее ветеринарный контроль 309,4 тонны мяса на сумму 10,1 млрд.сум.
Путем сокрытия численности воспитанников и без оприходования в кассу родительской платы незаконно присвоены средства в сумме 497,7 млн.сум.
В нарушение требований Закона “О государственных закупках” и с уклонением от конкурентных способов осуществления закупок в 253 случаях заключены договора на сумму 11,3 млрд.сум.
Кроме того, с нарушением правил закупок приобретены товарно-материальные ценности по завышенным ценам и не отвечающие установленным стандартам на сумму 8,8 млрд.сум.
В целях устранения и предотвращения выявленных по результатам проведенного в системе изучения случаев, Счетной палатой по 26 направлениям выработаны 75 предложений, выданы соответствующие предписания организациям системы министерства.
На основе данных предложений Министерством дошкольного образования совместно с соответствующими министерствами и ведомствами разрабатывается дорожная карта.
Даны предложения о внесении изменений в 16 действующих нормативно-правовых акта, совершенствовании информационной системы, включающей в себя финансовые и методологические направления.