ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ДАВЛАТ БЮДЖЕТИ ВА ДАВЛАТ МАҚСАДЛИ ЖАМҒАРМАЛАРИ БЮДЖЕТЛАРИНИНГ 2019 ЙИЛДАГИ ИЖРОСИ ТЎҒРИСИДАГИ ҲИСОБОТИНИ ТАШҚИ АУДИТ ВА БАҲОЛАШДАН ЎТКАЗИШ НАТИЖАЛАРИ
Ўзбекистон Республикаси Бюджет кодексининг 167-моддасига асосан Давлат бюджети ва Молия вазирлиги ҳузуридаги бюжетдан ташқари Пенсия жамғармаси, Давлат активларини бошқариш, трансформация ва хусусийлаштириш жамғармаси ҳамда Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармалари бюджетларининг 2019 йилдаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботи ташқи аудит ва баҳолашдан ўтказилди.
Бу йилги давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармаларининг ҳисоботларини ташқи аудит ва баҳолашдан ўтказиш жараёни аввалги йиллардан фарқли равишда коронавирус пандемияси сабабли Республикада карантин жорий этилганлиги муносабати билан Молия вазирлиги ва Ғазначилиги, Давлат солиқ қўмитаси, Марказий банк ҳамда бошқа тегишли ташкилотлар томонидан тақдим этилган маълумотлар ўзаро солиштириш ва таҳлил орқали масофавий тарзда ўтказилди.
Аудит якунлари бўйича Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2019 йилдаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботи бўйича Ҳисоб палатасининг тегишли хулосаси тайёрланди.
Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2019 йилдаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботини ташқи аудити ва баҳолаш якунларига кўра Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармаларининг бюджет ҳисоб рақамлари бўйича жами олинган даромадлари, амалга оширилган харажатлари ҳамда қолдиқ маблағлар миқдори тўлиқ акс эттирилмаган деб баҳоланди.
Жумладан, Хулосада давлат бюджети ижроси тўғрисидаги ҳисобот ва Давлат солиқ қўмитаси ҳисоботларидаги маълумотларни ўзаро мувофиқлаштириш, маълумотларга нисбатан аниқланган 31 та даромад тури бўйича 512,8 млн.сўмга кам, 26 та даромад тури бўйича эса 434,9 млн.сўмга кўп кўрсатилган даромадлар бўйича фарқ суммани бартараф этиш ҳамда 2020 йил 1 январь ҳолатига бюджет маблағлари бўйича иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар бўйича 27,6 млрд.сўм ва иш ҳақига ажратмалар бўйича 7,8 млрд.сўм, жами ортиқча кўрсатилган 35,4 млрд.сўм миқдоридаги кредитор қарздорликларни камайтириш тавсия этилди.

РЕЗУЛЬТАТЫ ВНЕШНЕГО АУДИТА И ОЦЕНКИ ОТЧЕТОВ ОБ ГОСУДАРСТВЕННОГО БЮДЖЕТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН И БЮДЖЕТОВ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ЦЕЛЕВЫХ ФОНДОВ ЗА 2019 ГОД
В соответствии со статьей 167 Бюджетного кодекса Республики Узбекистан, был проведен внешний аудит и оценка отчетов об исполнении Государственного бюджета Внебюджетного пенсионного фонда при Министерстве финансов, Фонда по управлению, трансформации и приватизации государственных активов и Государственного фонда содействия занятости за 2019 год.
В связи с введением в республике режима “Карантина” связанной с пандемией коронавируса, в этом году в отличие от предыдущих годов, внешний аудит отчетов государственного бюджета и государственных целевых фондов за 2019 год осуществлен в дистанционном режиме, путем применения информационных коммуникационных технологий и программных продуктов, сравнивая данные Министерства финансов, Казначейства, Государственного налогового комитета, Государственного таможенного комитета, Центрального банка и других организаций.
По итогам внешнего аудита подготовлено соответствующее заключение Счетной палаты по отчету об исполнении государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2019 год.
По результатам внешнего аудита отчета об исполнении государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2019 год Счетной палатой было оценено что в отчётах данные о доходах, расходах и остатках Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов не отражены полностью.
В частности, в Заключении Министерству финансов рекомендовано устранить выявленную разницу между отчетом об исполнении Государственного бюджета и данными Государственного налогового комитета по 31 видам доходов в сумме 512,8 млн сумов на уменьшения и 26 видам доходов в сумме 434,9 млн. сумов на увеличение, а также сократить кредиторскую задолженность по бюджетным средствам по состоянию на 1 января 2020 года в общем размере 35,4 млрд. сумов, в том числе 27,6 млрд. сумов по заработной плате и приравнённым платежам и 7,8 млрд. сумов по отчислением от заработной платы.