ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ДАВЛАТ БЮДЖЕТИ ВА ДАВЛАТ МАҚСАДЛИ ЖАМҒАРМАЛАРИ БЮДЖЕТЛАРИНИНГ 2018 ЙИЛДАГИ ИЖРОСИ ТЎҒРИСИДАГИ ҲИСОБОТИНИ ТАШҚИ АУДИТ ВА БАҲОЛАШДАН ЎТКАЗИШ НАТИЖАЛАРИ
Ўзбекистон Республикаси Бюджет кодексининг 167-моддасига асосан Давлат бюджети, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Республика йўл жамғармаси, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Суғориладиган ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш жамғармаси, Молия вазирлиги ҳузуридаги бюжетдан ташқари Пенсия жамғармаси, Таълим ва тиббиёт муассасаларининг моддий-техника базасини ривожлантириш жамғармаси, Хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш жамғармаси ҳамда Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармалари бюджетларининг 2018 йилдаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботи ташқи аудит ва баҳолашдан ўтказилди.
Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармаларининг ҳисоботларидаги маълумотлар солиқ, божхона ва ғазначилик органлари ҳамда Ўзбекистон Республикаси Марказий банкидан олинган маълумотлар билан солиштириш йўли билан амалга оширилди.
Аудит жараёнида Ҳисоб палатаси томонидан берилган тавсияларга асосан Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2018 йилдаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботларга тегишли ўзгартиришлар киритилди.
Аудит якунлари бўйича Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2018 йилдаги ижроси тўғрисидаги ҳисоботи бўйича Ҳисоб палатасининг тегишли хулосаси тайёрланиб Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига юборилди.

РЕЗУЛЬТАТЫ ВНЕШНЕГО АУДИТА И ОЦЕНКИ ОТЧЕТОВ ОБ ГОСУДАРСТВЕННОГО БЮДЖЕТА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН И БЮДЖЕТОВ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ЦЕЛЕВЫХ ФОНДОВ ЗА 2018 ГОД
Счетной палатой Республики Узбекистан, в соответствии со статьей 167 Бюджетного кодекса Республики Узбекистан, был проведен внешный аудит и оценка отчетов об исполнении Государственного бюджета, бюджетов Республиканского дорожного фонда, Фонда мелиорации орошаемых земель, внебюджетного Пенсионного фонда, Фонда развития образовательных и медицинских учреждений, Фонда содействия приватизированным предприятиям и Государственного фонда содействия занятости за 2018 год.
Внешный аудит осуществлен путем сверки показателей в отчетах об исполнении Государственного бюджета и государственных целевых фондов за 2018 год с данными, полученными от налоговых, таможенных и казначейских органов, а также Центрального банка Республики Узбекистан.
В соответствии с рекомендациями Счетной палаты, в ходе внешнего аудита, были внесены соответствующие изменения в отчеты об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2018 год.
По результатам внешнего аудита в Кабинет Министров Республики Узбекистан подготовлено и направлено соответствующее заключение Счетной палаты.