ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ҲИСОБ ПАЛАТАСИ ТОМОНИДАН ҚАШҚАДАРЁ ВИЛОЯТИДА МАҲАЛЛИЙ БЮДЖЕТЛАРНИНГ ҚЎШИМЧА ДАРОМАДЛАРИ ҲИСОБИДАН АЖРАТИЛГАН МАБЛАҒЛАРНИНГ ИШЛАТИЛИШИ ЮЗАСИДАН ЎРГАНИШ ЎТКАЗИЛДИ
Қашқадарё вилоятида вилоят, шаҳар ва туман маҳаллий бюджетларига 2018 йил ҳамда 2019 йилнинг 1 ноябр ҳолатига 914,1 млрд.сўм қўшимча даромадлар жалб қилинган бўлиб, шундан 855,4 млрд.сўми харажат қилинган.
Ушбу маблағлар вилоятда қабул қилинган Давлат дастурларини ижросини таъминлаш ва аҳолини қийнаб келаётган биринчи даражали муаммолар ва бошқа харажатларга йўналтирилган.
Жумладан, “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” дастурларига 163,7 млрд.сўм, аҳолини ичимлик суви билан таъминлашга 68,1 млрд.сўм, уй-жой коммунал объектлари ва кўп қаватли уйларни таъмирлашга 50,0 млрд.сўм, йўлларни таъмирлашга 37,5 млрд.сўм, шаҳар ва туманларни ободонлаштиришга 20,1 млрд.сўм, бюджет муассасаларида амалга оширилган таъмирлаш, жиҳозлаш ва тадбир харажатларига 388,5 млрд.сўм, кам таъминланган оилаларга моддий ёрдам учун 8,3 млрд.сўм, фуқароларга етказилган зарарларни қоплашга 9,4 млрд.сўм ва бошқа харажатларга 109,7 млрд.сўм маблағ сарфланган.
Вилоятда ўтказилган ўрганиш натижасида ушбу маблағлардан ноўрин ишлатиш ҳолатлари ҳам аниқланди.
Жумладан, шаҳар ва туманларда электр таъминотини яхшилаш мақсадида ажратилган 1860,6 млн.сўм маблағ ҳисобига “Давлат харидлари тўғрисида”ги Қонун талабларига амал қилинмасдан харид қилинган 32 та трансформаторлардан 31 таси 441,0 млн.сўмга қиммат нархда харид қилинган.
Масалан, Миришкор туман ҳокимлиги томонидан туман Ободонлаштириш бошқармасига ажратилган 83,4 млн. сўм маблағ ҳисобидан 2 та трансформатор 36,7 млн. сўмга қиммат нархда харид қилинган.
Қарши шаҳридаги “Давлат хизматлари агентлиги” биносини капитал таъмирлаш учун ишлаб чиқилган лойиҳа-смета ҳужжатларига ортиқча киритилган 1044,8 млн.сўмлик ҳамда Шахрисабз шаҳар, “Қушхона” МФЙ ички хўжалик йўлини жорий таъмирлаш ишлари ҳажмига ортиқча киритилган 23,1 млн.сўмлик қурилиш материаллари ўрганиш давомида аниқланиб, бюджетга тикланиши таъминланди.
Ўрганиш давомида аниқланган 52,2 млрд.сўмлик ноўрин харажатлардан 5,6 млрд.сўми бюджетга тикланди, расмийлаштирилган ўрганиш материаллари қонунчиликка мувофиқ ҳуқуқий баҳо бериш учун прокуратура органига тақдим этилди.

СЧЕТНОЙ ПАЛАТОЙ РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН ПРОВЕДЕНО ИЗУЧЕНИЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ СРЕДСТВ, ВЫДЕЛЕННЫХ ЗА СЧЕТ ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ ДОХОДОВ МЕСТНЫХ БЮДЖЕТОВ В КАШКАДАРЬИНСКОЙ ОБЛАСТИ
Местными бюджетами областного уровня, городов и районов Кашкадарьинской области в 2018 году и по состоянию на 1 ноября 2019 года привлечены 914,1 млрд.сум дополнительных доходов, из которых использованы 855,4 млрд.сум.
Данные средства направлены на обеспечение реализации принятых в области Государственных программ и решение первоочередных проблем населения, а также другие расходы.
В частности, на программы «Обод кишлок» и «Обод махалла» выделены средства в объеме 163,7 млрд.сум, обеспечение населения питьевой водой 68,1 млрд.сум, ремонт многоэтажных домов и жилищно-коммунальных объектов 50,0 млрд.сум, ремонт дорог 37,5 млр.сум, благоустройство городов и районов 20,1 млрд.сум, расходы по ремонту, оснащению и мероприятия бюджетных организаций 388,5 млрд.сум, материальную помощь малообеспеченным семьям 8,3 млрд.сум, возмещение нанесенного гражданам ущерба 9,4 млрд.сум и другие расходы 109,7 млрд.сум.
При этом в ходе проведенного изучения также были выявлены и случаи нерационального использования данных средств.
Так, за счет средств в объеме 1860,6 млн.сум, выделенных на улучшение электроснабжения городов и районов, с нарушениями требований норм Закона Республики Узбекистан “О государственных закупках” приобретены 32 трансформатора, 31 из которых приобретены по завышенным ценам на 441,0 млн.сум.
Например, за счет средств в объеме 83,4 млн.сум, выделенных хокимиятом Миришкорского района управлению благоустройства, приобретены 2 трансформатора по завышенным ценам на 36,7 млн.сум.
Выявлены и восстановлены в бюджет средства в размере 1044,8 млн.сум, излишне включенные в проектно-сметную документацию, разработанную для капитального ремонта здания Агентства государственных услуг в городе Карши, и 23,1 млн.сум, излишне включенные в объемы текущего ремонта внутрихозяйственных дорог ССГ «Кушхона» в городе Шахрисабз.
Из выявленных в ходе изучения 52,2 млрд.сум нерационально израсходованных средств 5,6 млрд.сум восстановлены в бюджет, оформленные материалы изучения в соответствии с законодательством переданы для правовой оценки в органы прокуратуры.