Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ишчи гуруҳи томонидан бюджет даромадларини кўпайтириш бўйича захираларни аниқлаш ва сафарбар қилиш бўйича Қашқадарё вилоятида ўрганишлар ўтказилиб, амалий ёрдамлар кўрсатилди
Ўрганиш давомида ҳудудда бюджет ва бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасига 562 млрд.сўм қўшимча даромадларни жалб қилиш бўйича захиралар мавжудлиги аниқланиб, молия, солиқ органлари ва мажбурий ижро бюроси томонидан белгиланган тартибда назорат тадбирлари амалга оширилиши юзасидан амалий ёрдамлар кўрсатилди.
Аниқланган қўшимча даромад захираларининг 331,9 млрд.сўми йирик солиқ тўловчилар ҳиссасига тўғри келганлигидан келиб чиқиб, назорат тадбирларини ўтказишга Йирик солиқ тўловчилар бўйича ҳудудлараро инспекция ҳам жалб этилди.
Хусусан, бюджет даромадларини ошириш учун захираларни аниқлаш ва сафарбар қилиш бўйича 85 дан ортиқ йўналишларда назорат-таҳлилий тадбирлар ташкил этилиб, амалий ёрдам кўрсатилди. Масалан:
- Кадастр, қурилиш бошқармаси ва бошқа ташкилотлардан зарур маълумотларни шакллантириб бориш ва таҳлил қилиш ишларини тизимли йўлга қўйиш ҳисобига 7,7 млрд. сўм;
- тадбиркорлик фаолиятини амалга ошираётган жисмоний шахсларни тадбиркорлик субъекти сифатида давлат рўйхатидан ўтишини таъминлаш ҳисобига 3,4 млрд. сўм;
- йирик савдо ва хизмат кўрсатиш объектларида хронометраж кўздан кечириш тадбирларини самарали ўтказиб, нақд тушумни 2 баробарга оширилиши ҳисобига 3,3 млрд.сўм;
- солиқ қарздорлигини ундириш тадбирларини самарали ташкил этиш ҳисобига 60,7 млрд.сўм;
- камерал назорат тадбирлари самарадорлигини ошириш орқали 487,1 млрд.сўм қўшимча даромад захираларини сафарбар этиш имконияти мавжудлиги маълум бўлди.
Бундан ташқари, Мажбурий ижро бюроси, солиқ идоралари ва ЙҲХБ вакилларидан иборат ишчи гуруҳлари тузилиб, юридик шахсларнинг муддатида тўланмаган 10,5 млрд.сўмлик солиқ қарзи ундирилди.
Шунингдек, йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун 858,4 млн.сўм муддатида тўланмаган маъмурий жарималар, шундан 213,5 млн.сўми ЙҲХБ “Автокон” қурилмаси ёрдамида ўтказилган рейдлар асосида ундирилди.
Ўрганиш давомида қўшимча даромад захираларини аниқлаш тадбирлари учун ҳаққоний маълумотларни тақдим этмаган вилоят Ер тузиш ва кўчмас мулк давлат кадастри бошқармаси, вилоят Қурилиш бош бошқармаси, “Қашқадарё ҳудудий электр тармоқлари” АЖ, “Агробанк” АТБ вилоят бошқармаси ва “Ўзсаноатқурилишбанк” АТБ минтақавий филиали мансабдор шахсларига нисбатан Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 2152-моддасига асосан маъмурий жавобгарлик чоралари кўрилди.

Рабочая группа Счетной палаты Республики Узбекистан провела изучение и оказала содействие по выявлению и мобилизации резервов увеличения дополнительных доходов в бюджет Кашкадарьинской области
В процессе изучения были выявлены резервы увеличения доходов бюджета и внебюджетного Пенсионного фонда в размере 562 млрд. сум и оказано содействие финансовым, налоговым органам и Бюро принудительного исполнения по проведению контрольных мероприятий по их привлечению.
В связи с тем, что на долю крупных налогоплательщиков приходится 331,9 млрд. сум выявленных резервов к контрольным мероприятиям была привлечена Межрегиональная инспекция по крупным налогоплательщикам.
В частности, оказано содействие в проведении контрольно-аналитических мероприятий более чем по 85 направлениям и выявлены резервы увеличения доходов бюджета. Например, увеличение за счет:
- формирования и анализа необходимой информации управлений по земельным ресурсам и государственного кадастра, строительства и других организаций на системной основе на 7,7 млрд. cум;
- обеспечения государственной регистрации физических лиц, занимающихся предпринимательской деятельностью на 3,4 млрд. cум;
- удвоения наличной выручки путем проведения результативных хронометражных обследований крупных объектов торговли и услуг на 3,3 млрд. сум;
- эффективной организации мероприятий по взысканию налоговой задолженности на 60,7 млрд. cум;
- повышения результативности мероприятий по камеральному контролю на 487,1 млрд. cум.
Кроме этого, были созданы рабочие группы из представителей Бюро принудительного исполнения, налоговых органов и ГИБДД и взыскано 10,5 млрд. сум налоговой задолженности.
Также, были взысканы своевременно неоплаченные административные штрафы за нарушения правил дорожного движения в размере 858,4 млн. сум. При этом, своевременно неоплаченные административные штрафы на 213,5 млн. сум были взысканы за счет проведения совместных рейдов ГИБДД и Бюро принудительного исполнения при помощи устройства “Автокон”.
Были применены административные меры наказания в соответствии со статьей 2152 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан должностным лицам Управления по земельным ресурсам и государственному кадастру, Главного управления по архитектуре и строительству Кашкадарьинской области, АО «Кашкадарьинские региональные электрические сети», областного управления АКБ «Агробанк» и регионального филиала АК «Узпромстройбанк» за представление недостоверной информации в Счетную палату в процессе изучения по выявлению и мобилизации резервов увеличения дополнительных доходов в бюджет.