Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ва Европа хафвсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси ўртасида ўтказилган учрашув тўғрисида
Жорий йилнинг декабрь ойида Ўзбекистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган парламент сайловлари муносабати билан 2019 йил 10 июль куни Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси ва Европа хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси сайловолди миссияси ўртасида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув аввалида Европа хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси миссияси рахбари А.Шлык Ўзбекистон Республикасига миссия ташрифининг асосий мақсадлари ва вазифалари хақида қисқача тўхталиб ўтди.
Шундан сўнг учрашув давомида Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари О.Рустамов Ҳисоб палатасининг асосий фаолияти, охирги икки йилдаги муҳим ривожланиш йўналишлари, норматив-хуқуқий базаси, унинг фаолияти натижалари ва келгуси ривожланиш йўналишлари хақида тақдимот ўтказди.
Шу билан бирга тақдимотда Хисоб палатасининг сиёсий партиялар фаолиятидаги хуқуқий ва амалий муносабатлари ва назорат тадбирлари хақидаги маълумотлар экспертлар эътиборига хавола этилди.
Очиқ ва конструктив мулоқот руҳида бўлиб ўтган учрашувда қатнашувчилар ўртасида сиёсий партияларнинг молиявий масалалари бўйича мавжуд мажбуриятларини бажаришда қонунчиликда белгиланган тартиблардан хабардорлик даражаси, сиёсий партиялар учун белгиланган стандарт молиявий ҳисоботлар тўғрисида, сайловолди ташвиқот ишларида номзодларнинг харажатлари миқдорини белгиловчи мезонлар, ва сиёсий партияларнинг молиявий ҳисоботларни тайёрлаш даражалари хақида ва бошқа шунга ўхшаш масалаларда мулоқот ўтказилди.
Учрашув якунида Ҳисоб палатаси рахбарияти келгусида ўз ваколатлари доирасида ўзаро конструктив ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди, ўз навбатида Миссия вакиллари ўтказилган самарали учрашув учун ва юқори давлат молиявий назорати ва ташқи аудит органи фаолияти хақида берилган батафсил маълумотлар ва учрашув давомида кўтарилган масалаларни хар томонлама ёритиб берилганлиги учун ўз миннатдорчиликларини билдирдилар.

Встреча Счетной палаты Республики Узбекистан с экспертами Миссии по оценке потребностей Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека
В связи с планируемым проведением парламентских выборов в декабре текущего года в Республике Узбекистан, 10 июля 2019 года состоялась встреча между Счетной палатой Республики Узбекистан и Миссии по оценке потребностей Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ).
В начале встречи Глава Миссии по оценке потребностей Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека А.Шлык кратко рассказал об основных задачах пребывания Миссии в Республику Узбекистан.
Затем Первый заместитель председателя Счетной палаты Республики Узбекистан О.Рустамов провел ознакомительную презентацию о деятельности Счетной палаты, осветив основные направления её развития за последние два года, нормативно-правовую базу, результаты деятельности и пути её дальнейшего развития.
Вместе с тем, до сведения экспертов были доведены контрольные функции, а также правовые и практические взаимоотношение Счетной палаты с политическими партиями.
В ходе проведенной в доверительной и теплой атмосфере встречи между участниками были обсуждены такие вопросы, как уровень осведомленности политических партий о порядке финансирования процесса выборов, стандартные формы финансовой отчетности для политических партий, критерии в определении размера расходов для кандидатов в предвыборной компании и уровень политических партий в подготовки финансовых отчетов.
По итогам встречи, руководство Счетной палаты выразила готовность в дальнейшем конструктивном взаимодействии в рамках вверенных полномочий, в свою очередь представители Миссии выразили благодарность за проведенную плодотворную встречу и представленную подробную информацию о деятельности высшего органа государственного финансового контроля и внешнего аудита, а также за всестороннее раскрытие поднятых вопросов.