Бюджетга қўшимча даромад захираларини аниқлаб, сафарбар қилиниши ҳамда уларни сарфланиши юзасидан ўрганиш ўтказилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг ишчи гуруҳи томонидан жорий йилнинг 21 май – 4 июнь кунлари Сурхондарё вилоятида бюджетга қўшимча даромад захираларини аниқлаб, сафарбар қилиниши ҳамда уларни сарфланиши юзасидан ўрганиш ўтказилиб, амалий ёрдамлар ташкил этилди.
Ўрганиш натижасида ҳудудда фойдаланилмаётган заҳиралар мавжудлиги, уларни тўлиқ сафарбар этиш орқали жорий йил учун тасдиқланган бюджет даромадлари прогнозини 540 млрд. сўмга орттириб бажариш имконияти мавжудлиги маълум бўлди.
Жумладан, вилоятда солиқ объектларини тўлиқ ҳисобга олиш ва солиқ базасини кенгайтириш, қўшимча заҳираларни сафарбар этиш орқали йиллик 396 млрд.сўм қўшимча солиқ тушумларини таъминлаш манбалари белгиланди.
Бундан ташқари, янги солиқ сиёсати концепциясини самарали амалга ошириш ва ўзгаришларни тўлиқ ҳаётга татбиқ этиш ҳисобига 86 млрд.сўм, иқтисодий ислоҳотлар натижасида товар (иш, хизмат)лар реализацияси ҳажмининг кўпайиши эвазига 58 млрд.сўм қўшимча даромад таъминланади.
Мазкур даромад манбаларини тўлиқ жалб қилиш бўйича 29 та банддан иборат аниқ чора-тадбирлар белгиланган “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Вилоятда маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари ҳисобидан 2018 йилда 349 млрд.сўм ва 2019 йилнинг январь-апрель ойларида 168 млрд.сўм харажатлар амалга оширилган ҳолда айрим соҳаларга маблағ ажратилиши эътибордан четда қолган.
Хусусан, аҳолини иш билан таъминлаш тадбирларига 2018 йилда 132 млрд.сўм ўрнига 2 млрд.сўм ажратилган бўлса, жорий йилнинг январь-апрель ойларида ушбу мақсадлар учун умуман маблағ йўналтирилмаган.
Шу билан бирга, қўшимча манбалар ҳисобидан қарийб 21 млрд. сўм мақсадсиз ва самарасиз харажатларга йўл қўйилган.
Жумладан, қурилиш таъмирлаш ишларига 86 та ҳолатда 4 млрд.сўмлик мақсадсиз харажат амалга оширилган бўлиб, шундан 3,3 млрд.сўми қўшиб ёзиш ҳолатига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Ушбу камчиликларнинг барчаси ўрганиш давомида бартараф этилди.
Бюджет ташкилотлари томонидан молиявий манбаси аниқ бўлмаган ҳолда товарлар (ишлар, хизматлар) хариди учун асоссиз тузилган (ғазначилик органларида руйхатдан ўтказилмаган) шартномалар бўйича ҳосил бўлган қарздорликни қоплашга 23 та ҳолатда 2,9 млрд.сўм маблағлар мақсадсиз сарфланган.
Давлат харидларига оид қонун ҳужжатлари талабларига риоя этилмасдан 88 та ҳолатда биржа ва бозор нархларига нисбатан 2,3 млрд.сўмга қиммат нархларда товар-моддий бойликлар харид қилинган.
Маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари ҳисобидан харид қилинган 17 дона 1,8 млрд.сўмлик енгил автомашиналарни сотиб олишда Вазирлар Маҳкамасининг 1999 йил 2 апрелдаги 154-сонли қарори талаби асосида Молия вазирлиги билан келишилмаган.
Ўрганиш давомида аниқланган камчиликларни бартараф этиш ва келгусида йўл қуймаслик юзасидан чора-тадбирлар ишлаб чиқилиб, ижроси назоратга олинди.
Вилоятда амалга оширилган ўрганиш ва амалий ёрдамлар натижалари 2019 йил 12 июнь куни халқ депутатлари Сурхондарё вилояти Кенгашида депутатлар, туман (шаҳар) ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари, солиқ, молия ва бошқа тегишли идоралар раҳбарлари, шунингдек Бизнес омбудсман вакиллари иштирокида кенг муҳокама қилиниб, зарурий тадбирлар белгилаб олинди.

Осуществляются контрольные мероприятия по мобилизации резервов дополнительных доходов и эффективностью их расходов
Рабочей группой Счетной палаты Республики Узбекистан проведены изучения в Сурхандарьинской области с 21 мая по 4 июня текущего года по выявлению и мобилизации резервов дополнительных доходов, эффективностью их расходов с оказанием практического содействия в устранении выявленных недостатков.
По итогам изучения выявлено наличие не использованных резервов в регионе, при мобилизации которых имеется возможность обеспечения дополнительных доходов бюджета в размере 540 млрд.сўм.
В частности, за счет полноты охвата объектов налогообложения и расширения налогооблагаемой базы, мобилизации резервов ожидаются дополнительно 396 млрд.сум налоговых поступлений.
Также, благодаря эффективной реализации новой концепции налоговой политики и полной реализации изменений будет обеспечено 86 млрд.сум дополнительных средств.
Ожидается увеличение объемов реализации (работ, услуг) за счет макроэкономических реформ, которое приведет к дополнительному поступлению 58 млрд.сум доходов.
В целях полноты мобилизации дополнительных доходов в местный бюджет Сурхандарьинской области разработана «Дорожная карта», с конкретными мерами состоящая из 29 пунктов.
За счет дополнительных источников местных бюджетов было израсходовано 2018 году 349 млрд.сум, а в январе-апреле 2019 года 168 млрд.сумов, при этом выделение средств на некоторые социальные сферы были оставлены без внимания.
В частности, если на программу занятости населения в 2018 году было выделено всего 2 млрд. сумов вместо 132 млрд.сумов, то в январе-апреле текущего года на эти цели средства не направлены.
В то же время, объем нецелевых и неэффективных средств из дополнительных источников местных бюджетов составил более 21 млрд.сум.
Например, на ремонтно-строительные работы в 86 случаях были израсходованы 4 млрд.сум не целевых средств, которая была устранена в процессе изучения.
Потрачены не целевые средства в размере 2,9 млрд.сумов в 23 случаях на погашение задолженности, возникшей по необоснованно заключенным договорам (не зарегистрированным в казначейских органах) на закупку товаров (работ, услуг) без определения источника финансирования.
Без соблюдения требований законодательства о государственных закупках в 88 случаях были приобретены товары и материальные ценности по завышенной цене на 2,3 млрд.сумов по сравнению с биржевыми и рыночными ценами,
Не было согласовано с Министерством финансов приобретение 17 автомобилей за счет дополнительных источников местного бюджета на 1,8 млрд.сумов в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 2 апреля 1999 года № 154.
По итогам изучения были утверждены меры по устранению и предотвращению в будущем выявленных недостатков.
Результаты проведенного изучения были обсуждены на внеочередной сессии Кенгаша народных депутатов Сурхандарьинской области 12 июня текущего года при участии депутатов, первых заместителей хокимов, руководителей налоговых, финансовых органов и других ведомств, а также представителя Бизнес-омбудсмена.
По итогам обсуждения было принято соответствующее постановление Кенгаша и определены необходимые меры.