ДАВЛАТ ОРГАНЛАРИ ВА ТАШКИЛОТЛАРИНИНГ СОЛИҚЛАР ВА БОШҚА МАЖБУРИЙ ТЎЛОВЛАРНИ ҲИСОБЛАШ УЧУН ФОЙДАЛАНИЛАДИГАН МАЪЛУМОТЛАР БАЗАЛАРИНИНГ ИШОНЧЛИЛИГИНИ БАҲОЛАШ ЮЗАСИДАН ЎРГАНИШЛАР ЎТКАЗИЛМОҚДА
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 10 августдаги “Ҳисоб палатаси фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонига Ҳисоб палатасининг асосий вазифалари белгиланган.
Жумладан, бюджет тизими бюджетларига маблағлар ва бошқа бюджетдан ташқари маблағлар тушумининг тўлиқлигини ўрганиш ва назорат қилиш, замонавий ахборот технологияларини кенг қўллаш орқали бюджет даромадларини кўпайтириш захираларини аниқлаш ва сафарбар қилиш ушбу вазифалардан бири ҳисобланади.
Мазкур вазифаларни амалга ошириш мақсадида, давлат органлари ва ташкилотларининг солиқлар ва бошқа мажбурий тўловларни ҳисоблаш учун фойдаланиладиган маълумотлар базаларининг ишончлилигини баҳолаш юзасидан ўрганишлар ўтказиб келинмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг 10 мартига қадар Автомобиль йўллари давлат қўмитасида, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитасида, Давлат статистика қўмитасида солиқлар ҳамда бошқа мажбурий тўловларни ҳисоблаш учун фойдаланадиган маълумотлар базаларининг ишончлилиги юзасидан ўрганиш ўтказилди.
Ўрганишларда вазирлик ва идоралар тизимида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини тўлиқ жорий қилинмаганлиги, ягона (такрорланмас) идентификацияларни мавжуд эмаслиги, электрон назорат функцияларини қўлланилмаслиги, ички ва ташқи фойдаланувчилар билан ўзаро ахборот алмашиш тизимлари йўлга қўйилмагани, давлат активлари ва мажбуриятлари, меҳнат ресурслари ва табиий ресурслар ҳисобини юритишда ахборот технологияларидан кенг фойдаланилмаганлиги ҳамда маълумотларни қайта ишлаш ва алмашишда инсон фактори аралашувини юқорилиги аниқланди.
Маълумотлар базаларини ишончлилигини баҳолашдан ўтказиш натижалари бўйича Ҳисоб палатаси, Давлат солиқ қўмитаси ва тегишли вазирлик (идора)лар билан соҳада қўлланилаётган ахборот тизимларни янада такомиллаштириш бўйича аниқ амалий ҳаракатларни ўз ичига олган “Йўл харита”лари ишлаб чиқиб тасдиқланди ва ижроси назоратга олинди.

МЕРОПРИЯТИЯ ПО ОЦЕНКЕ ДОСТОВЕРНОСТИ БАЗЫ ДАННЫХ ГОСУДАРСТВЕННЫХ ОРГАНОВ И ОРГАНИЗАЦИЙ, ИСПОЛЬЗУЕМЫХ ДЛЯ ИСЧИСЛЕНИЯ НАЛОГОВ И ДРУГИХ ОБЯЗАТЕЛЬНЫХ ПЛАТЕЖЕЙ
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 10 августа 2017 года «О мерах по коренному совершенствованию деятельности Счетной палаты Республики Узбекистан» определены основные задачи Счетной палаты.
Одним из основных задач Счетной палаты является проведение планомерной работы по расширению масштабов использования современных информационных технологий по выявлению и мобилизации резервов увеличения доходов в государственный бюджет.
Для выполнения этих задач проводятся изучение достоверности базы данных государственных органов и организаций, используемых для исчисления налогов и других обязательных платежей.
В частности, до 10 марта текущего года проведены изучения достоверности базы данных используемых для исчисления налогов и других обязательных платежей в Государственном комитете по автомобильным дорогам, Государственном комитете по экологии и охране окружающей среды, Государственном комитете по статистике.
Изучение информационных систем вышеназванных организаций выявило отсутствие обязательных идентификационных номеров, функции электронного контроля, системы электронного обмена данными с внутренними и внешними источниками, учета государственных активов и обязательств, учета трудовых и природных ресурсов, а также наличие человеческого фактора в обработке данных и обмене информации.
По итогам изучений Счетной палатой, Государственным налоговым комитетом вместе с заинтересованными министерствами и ведомствами были утверждены и взяты на контроль «Дорожные карты», предусматривающие реализацию конкретных практических мер по совершенствованию используемых информационных систем.